Plazmonický nanodynamit ako zdroj energie pre nanostroje
V našom tele pracujú bilióny malých molekulárnych nanostrojov, ktoré nás udržiavajú pri živote a vykonávajú také úlohy, ako je budovanie a rozklad molekúl, presúvanie materiálov po bunke a spracovanie genetických informácií. Pritom však spotrebujú pozoruhodne málo energie. Výskumníci pracujúci na vytváraní nanostrojov, ako sú aktuátory, rotory a motory, majú pred sebou ešte veľa práce, kým sa čo i len priblížia k vysoko efektívnym malým strojom vytvoreným prírodou.
Jedným z pohodlných spôsobov, ako manipulovať s nanoobjektmi na diaľku, je ovládanie a pohon svetlom, ktoré je do značnej miery založené na optických a fototermálnych silách. Svetlo má prirodzenú schopnosť pohybovať mikroskopickými objektmi, no výstup optických a fototermálnych síl je malý (na úrovni pikonewtonov), a rýchlosť je nízka, čo silne obmedzuje ich výkon na kvapalné alebo polotekuté prostredie.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Teraz sa však profesor Tao Ding a jeho tím z univerzity v čínskom Wu-chane snažia ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH