Poco M4 Pro Lacný smartfón s výborným AMOLED displejom
Značka Poco patrí do skupiny Xiaomi, je to dcérska spoločnosť so značnou mierou nezávislosti. Cena modelu Poco M4 Pro prezrádza, že ide o smartfón nižšej strednej triedy. Na testovanie som mal k dispozícii model bez prívlastku 5G, ktorý má na oplátku fotoaparát s rozlíšením 64 megapixelov, zatiaľ čo model podporujúci 5G siete má 50 megapixelov. Hlavným lákadlom pre potenciálnych záujemcov, ktorým stačí 4G konektivita, bude pravdepodobne kvalitný displej AMOLED s uhlopriečkou 6,43 palca a obnovovacou frekvenciou 90 Hz, ktorý je v tejto cenovej triede skôr výnimkou než pravidlom, a dlhá výdrž na batériu. Priaznivcov mobilnej zábavy potešia aj stereofónne reproduktory. Zadnej stene dominuje mierne vyvýšená obdĺžniková platforma so zaoblenými rohmi, zaberajúca takmer celú šírku obrazovky. Na prvý pohľad to vyzerá, ako keby mal smartfón päť objektívov, no v skutočnosti sú len tri. Objektív hlavného fotoaparátu je zvýraznený väčšou obrubou a vodorovnou plochou s iným zapusteným rastrom.
Displej má rozlíšenie full HD+ (2400 × 1080 pixelov) a brilantné zobrazovanie farieb, teda čierna farba je skutočne čierna. Mobilných hráčov poteší nielen obnovovacia frekvencia displeja 90 Hz, ale aj vzorkovacia frekvencia dotykovej vrstvy displeja 180 Hz, čo v praxi znamená rýchle reakcie v akčných hrách. Vyššia obnovovacia frekvencia displeja značí aj vyššiu spotrebu, preto je implicitne nastavená na 60 Hz. Výrobca deklaruje maximálny jas podsvietenia v bežnom režime 700 nitov, pričom špičková hodnota v automatickom režime môže dosiahnuť až 1000 nitov, čo je hodnota, ktorú nedosahujú ani mnohé vlajkové smartfóny.
Snímač hlavného fotoaparátu má natívne rozlíšenie 64 megapixelov, ale v implicitnom nastavení využíva pixel binning čiže spájanie štyroch fyzických pixelov do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla. To je dôležité hlavne pri večerných a nočných záberoch. Snímky pri implicitnom nastavení tak majú 16 megapixelov. K dispozícii je, samozrejme, aj mód umožňujúci využiť maximálne rozlíšenie snímača. Smartfón nemá teleobjektív, ale zábery s dvojnásobným zoomom sú bez straty kvality, pretože sa využíva výrez zo 64-megapixelového snímača.
Záber ultraširokouhlým objektívom, hlavným mierne širokouhlým objektívom a vpravo záber pri nastavenom 2x zoome
Presné zaostrenie "na oko", domáceho miláčika a ostré vykreslenie detailov
Porovnanie večerných záberov v normálnom (vľavo) a nočnom režime (vpravo)
Pri dobrom svetle je kvalita fotografií veľmi slušná, s prirodzenými farbami. Pri fotení večer a v noci odporúčam používať nočný režim, ktorý poskytuje podstatne vyššiu kvalitu. Video môžete nahrávať v maximálnom rozlíšení full HD, teda 1080p pri 30 snímkach za sekundu. Kvalita videí je priemerná.
Na zábery architektúry či krajiny je k dispozícii ultraširokouhlý fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov, ktorý fotí uspokojivo, ale pri večernom fotení ho nepoužívajte. Pri záberoch v miernom protisvetle je tento fotoaparát náchylný na mierne preexponovanie. Tretí makro fotoaparát s rozlíšením 2 Mpx je viac-menej do počtu, ale môže vám napríklad nahradiť lupu či zdokumentovať nejaký detail.
Selfie kamera s rozlíšením 16 Mpx produkuje pekné, farebne vyvážené a ostré zábery, odporúčam však vypnúť implicitne aktívny efekt na vyhladenie pokožky, ktorý to s vyhladzovaním, a teda aj potláčaním detailov dosť preháňa.
Srdcom smartfónu je čipová súprava MediaTek Helio G96, vyrábaná 12 nm technológiou. Na porovnanie, súrodenec s prívlastkom 5G má modernejší čip MediaTek Dimensity 810, vyrábaný 6 nm technológiou, napriek tomu je procesor čipu Helio G96 približne o 15 % výkonnejší. Výkon a aj kvalitu fotoaparátov treba, samozrejme, posudzovať v intenciách cenovej triedy. Na väčšinu aplikácií a takisto na bežné hry poskytuje dostatok výkonu.
Batéria má veľmi slušnú kapacitu 5000 mAh, ktorá vystačí na dva dni stredne intenzívneho používania. V balení nájdete 33 W nabíjačku, ktorá dokáže za pol hodiny nabiť batériu na 65 % a za hodinu na plnú kapacitu.
Testovaný smartfón mal operačný systém Android 11 s používateľskou nadstavbou MIUI 13, typickou pre Xiaomi. Nadstavba je prehľadná, aj keď možno graficky trochu prekombinovaná a rýchlo sa v nej zorientujú aj migranti od iných značiek. Akurát predinštalovaných aplikácií je zbytočne veľa, takže mnohé z nich určite odinštalujete, napríklad preto, že majú rovnakú funkciu ako aplikácie od Googlu, na ktoré ste zvyknutí.
Verdikt: Dizajnovo atraktívny smartfón s výborným displejom, slušnými fotoaparátmi a dobrou výdržou batérie za dobrú cenu.
Technické údaje:
Procesor: osemjadrový MediaTek Helio G96 (2 × 2 GHz Cortex A76 + 6 × 2 GHz Cortex A55), 12 nm technológia; GPU Mali-G57 MC2, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor; displej: 6,43-palcový AMOLED 90 Hz, 700 nitov, rozlíšenie 2400 × 1080, 20:9, 410 PPI; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 8 Mpx, f/2,2, zorný uhol 118˚; hlavný širokouhlý: 64 Mpx, f/1,8, makro fotoaparát: 2 Mpx, f/2,4; predný fotoaparát: 16 Mpx, f/2,5; operačný systém Android 11 s nadstavbou MIUI 13; batéria: 5000 mAh; rozmery: 159,9 × 73,9 × 8,1 mm; hmotnosť 180 g; Cena: 229 EUR (128 GB verzia)
+ Displej AMOLED, zaujímavý dizajn, 64 Mpx fotoaparát, výdrž batérie
- Nepodporuje 5G, veľa bloatwaru
Hodnotenie: 7
Zobrazit Galériu