SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

Solárny reaktor nasáva CO₂ zo vzduchu a zmení ho na palivo

Výskum
4

Výskumníci z Cambridgeskej univerzity postavili solárny reaktor, ktorý premieňa atmosférický oxid uhličitý (CO₂) na plyn, ktorý by jedného dňa mohol poháňať vozidlá, vyhrievať domy a dokonca pomôcť pri výrobe farmaceutických produktov. Vedci tvrdia, že sa inšpirovali fotosyntézou a ich výskum bol publikovaný v časopise Nature Energy. Zachytávanie a skladovanie uhlíka je možný prostriedok na zníženie emisií skleníkových plynov.

Problém je v tom, že väčšina technológií na zachytávanie uhlíka je sama osebe poháňaná spaľovaním fosílnych palív, navyše CO₂ zachytený v procese treba niekde uložiť, napríklad hlboko pod zemou. To všetko by mohol vyriešiť nový reaktor. Je úplne poháňaný solárnou energiou, čo znamená, že nevyžaduje žiadnu dodatočnú energiu. V noci filtruje CO₂ zo vzduchu – podľa vedcov podobne, ako špongia nasáva vodu.


Zdroj Foto: Sayan Kar

Počas dňa slnečné svetlo zohrieva zachytený CO₂ a ten absorbuje infračervené žiarenie Slnka, zatiaľ čo polovodičový prášok absorbuje ultrafialové žiarenie. Zrkadlo na reaktore sústreďuje slnečné svetlo, aby sa zvýšila účinnosť systému. Absorpcia iniciuje chemickú reakciu v reaktore, ktorá premieňa CO₂ na syntézny plyn (zmes oxidu uhoľnatého a vodíka), ktorý je dôležitou zložkou pri výrobe mnohých palív a chemikálií.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Tím v súčasnosti skúma, ako premeniť tento solárny syntézny plyn na kvapalné palivá, ktoré by jedného dňa mohli udržateľne poháňať autá a lietadlá. Výskumníci tvrdia, že solárny reaktor tohto druhu by mohli dokonca používať jednotlivci na zabezpečenie energie pre vzdialené miesta.

Zdroj: gizmodo.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Genocodva reakcia na: Solárny reaktor nasáva CO₂ zo vzduchu a zmení ho na palivo

22.2.2025 18:02
O co kračí? Oco jedna -rozvod,oco dva - laska sex,starostlivost ,pripadne incest. Odfajcime cecko ,ostane nam ocko(2×16atomova hmotnosť). Kde je problem? Nuz ako vzdy v ludoch. V 32 beneluksaci zistili sposob oddelenia titanu,v 50tych to cervenozastavovi nazliatinovali na rakety,v60 tych im to odšpehovali pruhohhviezdickoví,a teraz to potrebuju ako sol pre Mesiac aMars aby dosiahli ,a
tiež na diamantoplatinove asteroidy. Skor,nez im to vyfuknu čajoohradkoví. A tak podobňe mile deti je to aj s ocinami....
Reagovať

Perfiš reakcia na: Solárny reaktor nasáva CO₂ zo vzduchu a zmení ho na palivo

21.2.2025 12:02
Toto znie ako senzažná novinka ktorá spasí svet. Len mi nie je jasné prečo ten syntézny medziprodukt nemôžu rovno vypúšťať do atmosféry. Má snáď vyššiu spoločenskú nebezpečnosť ako CO2, Alebo je jeho skladovanie v tlakových nádobách jednoduchšie, bezpešnejšie či lacnejšie ako skladovanie CO2? Alebo len potrebujú minúť peniaze investorov, a prebytky energie z nestabilných zdrojov elektrickej energie?
Reagovať

RE: Perfiš reakcia na: Perfiš

21.2.2025 19:02
Asi si necital alebo nepochopil. Vytvoria z CO2 palivo, ktoro s logickym mysl3nim by vypustal nieco tak cenne ako palivo do ovzdusia ked aj prevadzka toho systemu nieco stoji (udrzba, opravy, vymeny solarnych panelov, personal) ked na tom mozu aj ziskat financie na povedzme dalsi vyskum.
Reagovať

RE: RE: Perfiš reakcia na: RE: Perfiš

21.2.2025 21:02
Asi si nepochopil že tá zmes je zároveň jedovatá keďže obsahuje oxid uhoľnatý), a výbušná (keďže obsahuje vodík). Tým pádom je veľmi riziková keďže sama o sebe kľudne exploduje, a tak je ju aj veľmi ťažké skladovať alebo spracovať.

A presne na takých investorov ako si ty, je to rhybačka. Toto je len jeden z množstva ekonomických pokusov na populácii, a praktické využitie v chemickom priemysle to nemá. Už aj výroba uvedenej zmesi je jednoduchšia, lacnejšia a desaťročia overená jednoduchým zaliatim žeravého koksu ovyčajnou vodou. A z toho koksu (teda uhlia) sa vyrába takzvaný ružový vodík, ktorý nám prezentujú ako jeden z ekologických zdrojov ktorý podľa podobných vedeckých blafov zachráni planétu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať