
Solárny reaktor nasáva CO₂ zo vzduchu a zmení ho na palivo
Výskumníci z Cambridgeskej univerzity postavili solárny reaktor, ktorý premieňa atmosférický oxid uhličitý (CO₂) na plyn, ktorý by jedného dňa mohol poháňať vozidlá, vyhrievať domy a dokonca pomôcť pri výrobe farmaceutických produktov. Vedci tvrdia, že sa inšpirovali fotosyntézou a ich výskum bol publikovaný v časopise Nature Energy. Zachytávanie a skladovanie uhlíka je možný prostriedok na zníženie emisií skleníkových plynov.
Problém je v tom, že väčšina technológií na zachytávanie uhlíka je sama osebe poháňaná spaľovaním fosílnych palív, navyše CO₂ zachytený v procese treba niekde uložiť, napríklad hlboko pod zemou. To všetko by mohol vyriešiť nový reaktor. Je úplne poháňaný solárnou energiou, čo znamená, že nevyžaduje žiadnu dodatočnú energiu. V noci filtruje CO₂ zo vzduchu – podľa vedcov podobne, ako špongia nasáva vodu.
Zdroj Foto: Sayan Kar
Počas dňa slnečné svetlo zohrieva zachytený CO₂ a ten absorbuje infračervené žiarenie Slnka, zatiaľ čo polovodičový prášok absorbuje ultrafialové žiarenie. Zrkadlo na reaktore sústreďuje slnečné svetlo, aby sa zvýšila účinnosť systému. Absorpcia iniciuje chemickú reakciu v reaktore, ktorá premieňa CO₂ na syntézny plyn (zmes oxidu uhoľnatého a vodíka), ktorý je dôležitou zložkou pri výrobe mnohých palív a chemikálií.
Tím v súčasnosti skúma, ako premeniť tento solárny syntézny plyn na kvapalné palivá, ktoré by jedného dňa mohli udržateľne poháňať autá a lietadlá. Výskumníci tvrdia, že solárny reaktor tohto druhu by mohli dokonca používať jednotlivci na zabezpečenie energie pre vzdialené miesta.
Zdroj: gizmodo.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu