S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Sony XPERIA 1 VI / Výkonný vlajkový smartfón s výborným teleobjektívom

0

Šiesta generácia vlajkových smartfónov XPERIA 1 prináša v porovnaní s predchodcami zmenu pomeru strán displeja z 21:9 na 19,5:9, čo sa prejavilo menej podlhovastým a trochu širším telom. Inak konštruktéri v podstate pokračujú v tradícii umiestniť do osvedčeného mierne konzervatívneho dizajnu najlepší hardvér, aký bol v čase vývoja tohto modelu k dispozícii, predovšetkým čipovú súpravu, displej a snímače fotoaparátov.

Samsung WatchUltra Advertisement

Testoval som tmavozelený farebný variant. Zadná stena z odolného skla Gorilla Glass Victus má jemne štruktúrovaný povrch, takže sa v ruke ani na položke nešmýka. Povrch dokonca viac pripomína plast ako sklo, takže som poklepaním keramickou lyžičkou zisťoval, či skutočne ide o sklo. Rám je zo zliatiny hliníka, vďaka jemnému ryhovaniu tiež významne prispieva k spoľahlivému držaniu. Výrobca deklaruje odolnosť proti vode a prachu na úrovni požiadaviek štandardu IP68. Snímač odtlačkov je integrovaný v tlačidle na zapnutie/uspatie na bočnej strane. Snímač je rýchly, presný a musím pochváliť ergonomickú polohu tlačidla. Na pravej strane je takisto pre Sony tradičné ryhované dvojpolohové tlačidlo spúšte fotoaparátu. Poloha tlačidla je zvolená tak, že pri fotení či filmovaní na šírku je tam, kde by ste pri kompakte či bezzrkadlovke očakávali spúšť. Slot na SIM a microSD kartu s maximálnou podporovanou kapacitou 1,5 TB sa už tradične otvára prstom bez použitia nástroja. Samozrejmosť je podpora eSIM.

Displej má rozlíšenie FHD+, konkrétne 1080 × 2340 pixelov, čo je v porovnaní s predchodcami so 4K rozlíšením zdanlivo krok späť, no naozaj len zdanlivo, pretože rozlíšenie 4K je pri displeji s uhlopriečkou 6,5 palca viac marketingová než praktická záležitosť a navyše z dôvodu šetrenia energie bolo implicitne nastavené nižšie rozlíšenie. Nižšie rozlíšenie kvalite zobrazenia nijako neublížilo, ale prispelo k zvýšeniu výdrže batérie. Displej LTPO OLED má vyšší jas, ktorý oceníte pri používaní smartfónu počas jasného slnečného dňa. Displej môžete nastaviť do takzvaného autorského režimu, ktorý spĺňa požiadavky špecifikácie BT.2020 vrátane 10-bitovej škály farieb. Prívlastok autorský znamená, že si môžete multimediálny obsah zobraziť v takom farebnom podaní, ako zamýšľali jeho autori.

Displej nemá výrez ani otvor, objektív selfie fotoaparátu je umiestnený v pomerne nízkom čele. Dôvodom pre takéto riešenie bol zrejme aj zámer poskytnúť používateľovi stereofónny zvuk, a tak v hornej časti bol potrebný priestor aj na reproduktor. Čelo a brada majú približne rovnakú šírku, čo je jednak estetické, navyše reproduktory vyžarujú zvuk priamo na poslucháča. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus 2.

Priaznivcov kvalitnej reprodukcie hudby alebo sprievodného zvuku filmov a videí poteší možnosť pripojiť si akékoľvek slúchadlá cez 3,5 mm konektor jack. Pri komornom počúvaní hudby či pozeraní videa oceníte stereofónne reproduktory. Pri umiestnení smartfónu na šírku je stereobáza dostatočne široká a zvuk už má pomerne presvedčivé atribúty priestorovosti. Priaznivci kvalitného a priestorového zvuku ocenia kodeky LDAC či 360 Reality Audio. Čipovú súpravu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 využívajú aj vlajkové smartfóny konkurencie, takže reálny výkon, ktorý smartfón dokáže z procesora a GPU „vyžmýkať“, závisí predovšetkým od účinnosti chladenia. Konštruktéri Sony si dali záležať na chladení na princípe odparovacej komory, takže čip môže pracovať na plný výkon dlhšie, než bude musieť znížiť rýchlosť pre teplo. Inak povedané, Xperia 1 VI dokáže plynulo zobrazovať aj najnáročnejšie hry, nielen tie súčasné, ale aj hry, ktoré prídu o dva či tri roky. Od aktuálne využívaného výkonu závisí, samozrejme, aj reálna výdrž batérie. Aj pri pomerne intenzívnom používaní vám batéria vydrží dva dni. Nabíjanie maximálnym príkonom 30 W trvá približne dve hodiny, takže v tomto ohľade Sony za konkurenciou trochu zaostáva. V balení nenájdete nabíjačku a dokonca ani kábel. Algoritmus na riadenie nabíjania sa snaží o dosiahnutie čo najdlhšej životnosti batérie. Samozrejmosť je bezdrôtové nabíjanie. Smartfón podporuje aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, takže z neho môžete nabiť hodinky, prípadne slúchadlá.

Priaznivci mobilnej fotografie a videa ocenia teleobjektív so zoomom v rozsahu 85 – 170 mm a takisto pre Xperiu typické hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu. V prvej polohe fotoaparát zaostrí a po dotlačení exponuje. V predchádzajúcich verziách Xperie sa ponúkali aplikácie Photo Pro a Video Pro s podobným používateľským rozhraním ako pri moderných fotoaparátoch a kamerách. Profesionálov by takéto aplikácie určite potešili, keby fotili smartfónom, no väčšina z nich uprednostňuje bezzrkadlovky. Bežní používatelia však smartfónom fotia tak, že urobia kompozíciu záberu a spoľahnú sa na automatiku. Preto určite ocenia zlúčenie spomínaných nástrojov do prehľadnej aplikácie Fotoaparát. Teleobjektívom s plynulým zoomovaním väčšinou zosnímate veľmi dobré zábery, no ak môžete, radšej sa k snímanému objektu priblížte a použite hlavný fotoaparát. Platí to hlavne pri fotení v zložitých svetelných podmienkach, večer, v noci a aj v protisvetle. Snímač v hlavnom fotoaparáte využíva spájanie štyroch pixelov do jedného s rozlíšením 12 Mpx, takže dokáže zachytiť podstatne viac svetla, čo sa významne prejavilo na kvalite večerných a nočných záberov. Odporúčam vyskúšať profi režim a skúsiť znížiť ISO, čím sa ešte viac redukuje šum. Samozrejme, predĺži sa tým expozičný čas, takže aj napriek účinnej optickej stabilizácii odporúčame smartfón oprieť o niečo pevné. Hlavný fotoaparát aj fotoaparát s teleobjektívom majú účinnú optickú stabilizáciu.

Musím pochváliť kvalitu záberov nielen z hlavného, ale aj širokouhlého fotoaparátu. Na záberoch teleobjektívom, ak si ich pozeráte na obrazovke monitora alebo televízora, je badateľný mierny pokles ostrosti smerom k okrajom. Na displeji smartfónu sú však aj tieto zábery perfektne ostré. Pri spracovaní údajov zo snímača do podoby výslednej fotografie Sony preferuje konzervatívny prístup. Ja osobne fotografie, ktoré verne zobrazujú realitu, oceňujem. Ak chcete viac živé či dokonca presaturované farby, môžete si zábery upraviť vo vhodnej aplikácii. Kto má v úmysle upravovať zábery v aplikáciách typu Adobe Lightroom či Zoner Photo Studio, určite využije možnosť fotiť do formátu RAW.

Xperia 1 VI využíva Android 14 prakticky bez používateľskej nadstavby, čo tiež prispieva k plynulému používateľskému rozhraniu. Výrobca sľubuje tri majoritné aktualizácie a štyri roky bezpečnostných záplat.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, výborné fotoaparáty, teleobjektív s plynulým zoomom, konektor na slúchadlá
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (1 × 3,3 GHz Cortex-X4 + 3 × 3,2 GHz Cortex-A720 + 2 × 3,0 GHz Cortex A720 + 2 × 2,3 GHz Cortex-A520), 4 nm technológia; grafika: Adreno 750; pamäť: 12 GB RAM, úložný priestor 256 GB; displej OLED 6,5", 120 Hz, 1080 × 2340 px, 19,5:9, 396 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý (24 mm ekvivalent): f/1,9, 48 Mpx, OIS; ultraširokouhlý (16 mm) 123°: f/2,2, 12 Mpx; teleobjektív f/2,3 (85 mm) – f/3,5 (170 mm) 3,5 – 7,1 zoom, OIS; predný fotoaparát (24 mm): f/2,0, 12 Mpx; sieť: LTE/5G; konektivita: Wi-Fi 6e, bluetooth v. 5.3, USB Type-C, NFC, lokalizácia (A-GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 14; rozmery: 162 × 74 × 828,2 mm; hmotnosť: 192 g

Cena: 1399 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať