Umelá inteligencia objavuje vlastnú „základnú“ fyziku
Fyzika je jednou z najprísnejších a rigidnejších vedných disciplín, ktorá je prešpikovaná dlhými rovnicami a zložitými meraniami. No predtým, ako bola zostavená aj tá najjednoduchšia rovnica, museli vedci najprv vyriešiť predchodcu rovníc: premenné systému.
Hod Lipson z Kolumbijskej univerzity a jeho kolegovia z Creative Machines Lab chcú lepšie pochopiť, ako prebieha proces objavovania fyzikálnych zákonov a ako ho možno zlepšiť pomocou strojového učenia. Na tento účel navrhli algoritmus strojového učenia, ktorý je schopný študovať fyzikálne javy „sledovaním“ videí, zachytávajúcich napr. pohyb kyvadla alebo blikanie plameňa, a produkovať množstvo premenných potrebných na vysvetlenie akcie.
Pre známe systémy bol algoritmus schopný predpovedať správny počet premenných v rámci 1 hodnoty a dokonca aj predpovedať premenné pre neznáme systémy. Zistenia boli zverejnené v časopise Nature Computational Science (https://www.nature.com/articles/s43588-022-00281-6).
Aj keď tento algoritmus nie ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH