ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Crash test Sony Xperia Z1 Compact

Archív NXT
0

Vitajte pri už tradičnom augustovom crash teste s magazínom PC REVUE. Tentoraz sme sa zamerali na overenie odolnosti smartfónu s tým, že ako účastníka sme si vybrali kritika takýchto typov testov, ktorým je Richard Hombauer z Fony.sk. Spolu s ním sme si premysleli, ako by mohol vyzerať crash test, ktorý by odrážal reálnu situáciu zo života - teda niečo také, s čím sa môže smartfón hlavne na letnej alebo zimnej dovolenke stretnúť.

Po dohode sme nechali telefón celú noc v mraziacej časti chladničky a takto sme ho pripravili na úvodnú časť crash testu. Stretli sme sa v redakcii PC REVUE a spustili kamery. Nezabudnite si aj vy pozrieť video k tomuto testu, stojí naozaj za to.

SonyXZ1C-Voda.jpg

Pri tomto telefóne sa nemusíte báť o jeho funkčnosť po kontakte s vodou

Ľadové zajatie

Najprv sme chceli vyskúšať, či telefón toto celonočné chladenie vôbec prežil. Na jeho povrchu sme digitálnym teplomerom namerali po pár minútach mierneho otepľovania stále 0 °C, a preto sme telefón zapínali s malou dušičkou. Navyše bol celý orosený, keďže na ňom kondenzovala vlhkosť z ovzdušia. Pripomeňme, že sme testovali na začiatku júla a teplota v miestnosti bola okolo 24 °C. Telefón však fungoval normálne, tento pobyt mu nespôsobil ani vybitie batérie, ani viditeľnú zmenu správania.

Do pripravenej nádoby sme potom umiestnili ľadové kocky a telefón do nich ponorili. Pár minút sme ho ešte podržali v tomto ľadovom zajatí a opäť preverili jeho funkčnosť. Telefón sme následne osušili a zabalili do uteráka, aby nábeh teploty bol pre jeho elektroniku čo najmenej bolestivý. Telefón bol po teste úplne funkčný a bez známok opotrebenia, ak teda pôjdete v zime na lyžovačku, nič sa nestane, ak si Sony Xperiu Z1 Compact zabudnete na noc mimo chaty (pokiaľ vám ho však neukradnú J).

Pieskový shaker

Nasledoval druhý test, pri ktorom sme chceli overiť, čo sa stane s telefónom, ak ho zabudnete na pláži. Mali sme k dispozícii nádobu so suchým pieskom a do nej sme telefón umiestnili. Následne sme s nádobou a smartfónom realizovali pohyby ako pri miešaní koktailov, a to naozaj intenzívne. Telefón sme následne vybrali a zistili sme, že pri intenzívnych pohyboch sa zrniečka piesku dostali aj do niektorých častí smartfónu.

Nasledoval test s vodou, preto sme si overili, či sa pri rýchlych pohyboch neuvoľnili krytky portov, čo by mohlo mať zničujúce dôsledky. Pri detailnej kontrole sme zistili, že telefón má mierne škrabane na displeji i na zadnej strane, čo spôsobilo trenie zrniečok piesku o tejto plochy. Škrabance však bolo vidno len pri pohľade zblízka a v prípade displeja len vtedy, keď bol telefón vypnutý.

LadoveObjatie.jpg

Piesok.jpg

Ohen.jpg

Videozábery z crash testu, ktoré nájdete na našom virtuálnom DVD

Vodný bazén

Pokračovať sme tak mohli overením si odolnosti proti vode. Využili sme ostávajúce kocky ľadu v nádobe a doplnili sme ich pitnou vodou. V tejto zmesi sme telefón chvíľu potápali, čím sme sa aj zbavili jemných zrniečok piesku v jeho záhyboch. Potom sme vyskúšali jeho činnosť a zistili, že je plne odolný proti vode. Telefón sme preto poctivo vyčistili sprejom so stlačeným vzduchom a overili sme si, že zrniečka piesku sa nenachádzajú pod krytkami zakrývajúcimi porty. Sony Xperia Z1 Compact sme následne dôkladne osušili a boli sme pripravení na zmenu testovacieho prostredia z interiéru na exteriér.

Pády z postele

Na ulici pred redakciou sme totiž mali pripravený karavan na letnú dovolenku. V tejto časti testu sme simulovali, že ráno po prebudení zavadíme o telefón a ten spadne z výšky okolo 1,5 metra na zem. Podlaha v karavane bola laminátová, teda nie úplne tvrdá, ale zo skúsenosti vieme, že displej v smartfóne sa poškodí aj pri páde na koberec. Xperiu Z1 Compact sme hádzali opakovane z výšky manželskej postele v tomto karavane, pritom si užil aj medzipády na drevenú dosku stola. Žiadny z pádov však neviedol k prasknutiu displeja alebo znefunkčneniu telefónu. Ani pri bližšom pohľade na dennom svetle sme na smartfóne nenašli stopy po poškodení.

Krst ohňom

Pomaly to už začínalo byť z hľadiska testujúcich otravné, a tak sme sa rozhodli pristúpiť k radikálnejším testom. Najprv sme umiestnili telefón na rozohriatu palubnú dosku v našom služobnom automobile. Namerali sme tu teplotu okolo 68 °C, ale to si Xperia Z1 Compact príliš nevšímala. Do testu sme preto pridali malé kahance a pomocou nich sme vytvorili vyššiu teplotu. Pár milimetrov od konca plameňa sme merali 280 až 300 °C. Do tejto vzdialenosti od konca plameňa sme následne aj umiestnili displej telefónu a nechali pôsobiť asi 20 sekúnd.

Plameň spôsobil spálenie vrstvy integrovanej fólie nad displejom a vypálil doň aj škvrny výrazne žltej farby. Telefón krátko po pobyte v tejto teplote nereagoval na dotykové ovládanie, ale po vychladnutí sa táto jeho vlastnosť vrátila a mohli sme ho plnohodnotne používať. Dve výrazné škvrny však pôsobili rušivo.

SonySpalenyDisplej.jpg

Takto vyzeral displej Sony Xperia Z1 Compact po krste ohňom. Dal sa normálne používať, ale dve žlté škvrny výrazne znížili používateľský komfort.

Telefón po crash teste vstáva z popola

Prítomnosť Riša Hombauera spôsobila, že sme už v crash teste nepokračovali našimi tradične zničujúcimi postupmi. Naopak, vyhľadali sme autorizovaného servisného partnera Sony a dohodli sme si servisnú opravu spáleného displeja. Vo firme ESC SK v Bratislave sme sa dozvedeli, že telefón najprv kompletne prezrú a oznámia nám cenu opravy. Pokiaľ s ňou nebudeme súhlasiť, zaplatíme 20 eur za testovanie. Upozornili nás aj na to, že prídeme o všetky dáta z telefónu, lebo po teste si potrebujú byť istí, že všetko funguje tak, ako má, a vplyv aplikácií tretích strán treba vylúčiť. Ponúkli nám však zálohovanie dát vo forme platenej služby v cene 20 eur.

Prvú reakciu po zanesení zariadenia sme dostali mailom po 5 dňoch, cena opravy bola stanovená na 112,58 eura a túto sumu sme vzápätí odsúhlasili. Servis teda začal s opravou a po ďalších 3 dňoch sme dostali telefonicky i mailovo vyrozumenie, že si môžeme prísť po zariadenie. Sony Xperia Z1 Compact sa tak historicky stáva prvým zariadením, ktoré prežilo crash test v magazíne PC REVUE a dodnes ho používame.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať