CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Moderná zábava: Drony

Archív NXT
0

UAV, drony, -koptéry (trikoptéra, kvadroptéra, hexakoptéra) - niekoľko názvov pre prakticky identickú vec. UAV (Unmanned Aerial Vehicle) môžeme voľne preložiť ako bezpilotný letecký prostriedok, ktorý môže byť riadený na diaľku alebo lietať samostatne pomocou vopred naprogramovaných letových plánov.

UAV si ľudia väčšinou spájajú s armádnymi bezpilotnými prieskumnými či útočnými strojmi, ale môžu nájsť uplatnenie aj v civilnom svete. Najznámejší je prípad Amazonu a UPS, služieb, ktoré plánujú doručovať menšie zásielky na kratšie vzdialenosti práve dronmi. Amazon ukázal svoj zámer, ako by vedel doručiť zásielku do hmotnosti 2 kg do 30 minút.

Tento plán chcel zrealizovať do piatich rokov, škrt cez rozpočet mu však urobilo aktuálne nariadenie Leteckého úradu USA (FAA), ktoré vylúčilo drony z komerčného využívania. Možné ich však použiť napríklad na vytváranie nádherných záberov z vtáčej perspektívy. A práve takýto jeden cenovo dostupný RC model s kamerou sme pre vás vyskúšali.

DJIPhantom.jpg

DJI Phantom Vision 2+ je vytvorený z odolnej plastovej hmoty, dostávate ho prakticky hotový, stačí naskrutkovať vrtule, vložiť batérie, skalibrovať kompas a môžete lietať

Aj Slovensko má svoje armádne drony

Prvý bezpilotný stroj z roku 1916 pochádzal z rúk profesora Archibalda Montgomeryho Lowa a volal sa Aerial Target (niečo ako vzdušný cieľ). Bezpilotné špionážne lietadlá sú pritom potvrdenou výzbrojou aj slovenskej armády. Rezort obrany má k dispozícii bezpilotné prostriedky typu Skylark LE-1. Stále pritom chýba jednotná (európska) legislatíva, ktorá by riešila využívania vzdušného priestoru dronmi napr. na komerčné účely. V aktuálnom znení zákonov sa upravuje použitie ozbrojených síl na zabezpečenie nedotknuteľnosti vzdušného priestoru, pričom za narušiteľa by sa dal považovať aj bezpilotný prieskumný prostriedok.

FAA využívanie dronov na komerčné účely explicitne zakázala, čím však nepriamo vylúčila z hry aj filmárov, logistické služby, natáčanie záberov pre realitné agentúry, festivaly či iné podujatia. A práve hravosť, ktorú ponúka fotografický dron, prináša nový rozmer pre fanúšikov fotografie. Fotografia zo vzduchu pritom nie je nový pojem, už dávno existovala tzv. balónová či dokonca holubia fotografia.

Dnes vďaka leteckým či satelitným záberom môžeme virtuálne precestovať celý svet (napr. cez Google Earth). Ak radi cestujete, vyskúšajte si http://travelbydrone.com/ - celosvetovú mapu pokrytia s videami z dronov. Zo Slovenska je zatiaľ k dispozícii deväť videí, väčšina z nich si vzala na mušku hrady a zámky. Naozaj úžasná je prehliadka Smolenického zámku z vtáčej perspektívy.

Pri filmovaní sa na drony najčastejšie pripevňuje kamera GoPro, vznikajú tak veľmi efektné dokumenty. Predtým by takéto zábery z vtáčej perspektívy boli možné len s použitím ozajstnej helikoptéry, aj to len v nižšej kvalite a s oveľa vyšším rozpočtom. Dnes zakúpite zhruba za 1000 eur dostatočne stabilnú kvadroptéru, ktorá môže vydržať vo vzduchu aj niekoľko desiatok minút, zaletieť niekoľko kilometrov ďaleko a pritom sa dokáže sama bezpečne vrátiť na miesto, odkiaľ vzlietla. A zábery napr. z GoPro sú dostatočne kvalitné aj do špičkových dokumentárnych filmov. Nenechali sme si ujsť príležitosť komerčne dostupný dron reálne vyskúšať a zapožičali sme si jeden. K článku pripájame aj viacero videí a téme budúcnosti dronov sa venujeme aj v Open Parku v tomto vydaní.

DJI - F315 Phantom Vision 2+

V tomto prípade ide asi o najpopulárnejšiu kvadrokoptéru na amatérske použitie. Dostávate hotový komplet, kde nemusíte nič dokupovať, súčasťou je aj kamera, ktorá nahráva video a fotí na pamäťovú kartu. Vo výbave je 6-kanálová vysielačka, ktorá obsahuje aj modul na rozširovanie dosahu Wi-Fi tak, aby sa mohol prenášať živý obraz z kamery na displej vášho smartfónu. Príslušná aplikácia DJI Vision je k dispozícii pre iOS i Android, primárne sa počíta s použitím smartfónu, a nie tabletu.

Na vysielačke práve preto nájdete šikovný držiak na smartfón a počas letu máte dostupný ten obraz, ktorý sníma kamera. Tá je zavesená na šikovnom úchytnom mechanizme (tzv. gimbal), ktorý stabilizuje jej polohu pri rôznych pohyboch drona. Ak chcete, môžete nastaviť režim bez stabilizácie, vtedy zaznamenávaný obraz nebude primárne určený pre video, ale sprostredkuje vám dojem, akoby ste sedeli na mieste kamery. V aplikácii DJI Vision môžete zadať povel na fotografovanie, nakrúcanie a môžete aj manipulovať s kamerou vo vertikálnom náklone. Kamera má rozlíšenie 14 Mpx na fotografovanie a 1080p/30 alebo 1080i/60 na natáčanie videa, poskytuje naozaj pekný obraz.

DJIPhantomKamera.jpg

Vo výbave je aj kamera a 4 GB pamäťová karta. Kamera má šikovnú stabilizáciu obrazu a pružné prepojenie odolá aj pádom.

Pred štartom Phantom Vision 2+ je nevyhnutné skalibrovať kompas, vo výbave je aj prijímač GPS, a ak všetko urobíte správne, váš dron sa automaticky vráti na miesto, odkiaľ vyštartoval, aj keď vypadne komunikácia medzi vysielačom a kvadrokoptérou. Vždy máte aj k dispozícii niektoré telemetrické údaje a rozpoznáte okamih, keď kapacita batérie poklesne pod bezpečnú úroveň. Jasnými LED svetlami dron signalizuje, kde má prednú časť (provu), čo je pri ovládaní veľmi dôležité. Phantom Vision 2+ sa dá naučiť rýchlo ovládať a odporúčame vám vybrať si na to voľné priestranstvo bez vysokého porastu.

A neponáhľajte sa, to sa nevyplatí! Lietanie s týmto dronom je super relax, vyberte si na to radšej deň s pekným počasím a nie veľmi silným vetrom. Obrovská výhoda je, že u predajcu sme našli kompletnú zásobu náhradných súčiastok a treba počítať s tým, že hlavne zo začiatku niečo z toho budete aj potrebovať J. Bezpečne môžete lietať asi pol hodiny, potom nastáva proces približne hodinového nabíjania batérie (5200 mAh), ideálne je teda mať viac kusov.

Mobil.png

Na vysielačku si umiestnite smartfón a môžete sledovať snímaný obraz

Cena: 1117,06 EUR

Zapožičal: www.RCsvet.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať