GE chce pomocou CO2 uchovať prebytky elektriny zo solárnej elektrárne na neskoršie použitie
Vedci z General Electric (GE) prišli s novou metódou, ktorá by mohla vyriešiť dva veľké problémy týkajúce sa výroby elektrickej energie. Prvý z nich sa týka možnosti ukladania solárnej energie na neskoršie použitie a druhý zasa emisií CO2 vznikajúcich v tepelných elektrárňach.
Myšlienka je nasledujúca: oxid uhličitý z uhoľnej elektrárne sa odčerpá do obrovských nádrží, umiestnených napríklad pod zemou, kde sa za pomoci prebytočnej energie premení na suchý ľad. Solárna energia zo zrkadiel solárnej elektrárne sa využije na roztavenie solí a jej prebytok sa môže využiť na zahriatie pevného CO2 do tzv. superkritického stavu medzi plynom a pevnou látkou. Ten potom bude počas špičky spotreby elektriny po západe slnka poháňať turbíny na opätovnú produkciu elektriny. Takto vraj možno generovať až 100 megawattov elektrickej energie na inštalovanú jednotku, čo postačí na napájanie 100 000 domácností v USA.
Koncept je zatiaľ v raných fázach testovania. Technológia by sa dala použiť nielen v el ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH