ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

GIGABYTE na Computex 2014

Archív NXT
0

Spoločnosť GIGABYTE sa tento rok separovala od zvyšku výstavy do exkluzívnych priestorov na 36. poschodí budovy Taipei 101, najvyššej budovy na Taiwane. K prezentáciám ich produktov tak pribudol aj úžasný výhľad na obrovskú metropolu Taipei.


Predstavujeme novinky spoločnosti Gigabyte, predstavené na výstave Computex 2014. Ide hlavne o základné dosky a herné notebooky.

Najkľúčovejšie novinky GIGABYTE boli úzko prepojené s novinkami firmy Intel - ani nie tak s čerstvo oznámenými 14 nm procesormi Broadwell alias Core M, ale skôr s opačnou časťou spektra, novými high-end procesormi s kódovým označením Devil's Canyon, ktorými Intel cieli na fanúšikov pretaktovania. GIGABYTE sa v tomto odbore cíti ako doma a na Computexe sa to rozhodli podložiť niekoľkými svetovými rekordmi.


Overclockerský tím GIGABYTE pod vedením HiCookieho prelomil rekord v dosiahnutej frekvencii DDR3. A potom znovu. Dvakrát.

Predstavili základnú dosku GIGABYTE Z97X-SOC Force LN2, ktorá je postavená špeciálne na dosiahnutie čo najvyšších frekvencií pamäte a na použitie s chladením tekutým dusíkom. Zašli dokonca tak ďaleko, že doska nemá ani dierky na inštaláciu bežných chladičov, takže sloty na moduly RAM môžu byť čo najbližšie pri procesore, aby komunikácia s RAM bola čo najrýchlejšia. Z toho istého dôvodu tu nájdete len dva sloty.

To, že tieto špeciálne úpravy sa neuskutočnili zbytočne, sa potvrdilo už počas tlačovej konferencie, kde tím overclockerov okolo známeho taktovača HiCookie dosiahol svetový rekord vo frekvencii DDR3 - rovných 4,5 GHz s použitím pamätí Kingston HyperX Predator. Neskôr tento rekord ešte párkrát prekonali na rôznych súťažiach a finálna hodnota činí 2282,8 MHz, teda 4,56 GHz s rovnakým modelom pamätí.

Doska LN2 počas Computexu dosiahla v súťaži HyperX OC Takeover najvyššiu frekvenciu čerstvo uvedeného odomknutého Pentia G3258 (výročný model), ktoré sa podarilo s dusíkovým chladením vytiahnuť na rovných 6 GHz pri napätí 1,73 V. Veľmi pekný výsledok pre procesor za 60 eur. Doska LN2 priniesla tímu GIGABYTE aj víťazstvo v pretaktovacej súťaži Intel OC Challenge. Vyrobených bude zatiaľ len 100 kusov, ale keby bol po tomto modeli väčší dopyt, vyrobí sa aj viac.

Computex bol pre GIGABYTE udalosť, kde sa snažil svetu predstaviť svoje nové delenie základných dosiek na tri základné kategórie. Prvá je základná Ultra Durable - odolné dosky odstupňované od najzákladnejších po extrémne vybavené, od Mini ITX po plné ATX, zamerané na bežných používateľov a využitie v pracovných staniciach. Rozpoznáte ich podľa žltého dizajnu chladičov a prvkov na doske. Všetky modely z tejto kategórie, aj tie najlacnejšie, majú UD výbavu, teda odolné elektronické komponenty a vysokokvalitný plošný spoj. Druhú kategóriu tvoria pretaktovacie dosky s typickým oranžovo-čiernym dizajnom a označením OC. S čipovou súpravou Z97 existujú len tri, okrem spomínanej LN2 sú to modely Z97X-SOC a vyššie vybavený Z97X-SOC Force.

gaming-dosky.jpg

Portfólio základných dosiek GIGABYTE: od G1 Gaming po mini ITX model Z97N Gaming 5

Pre hráčov je určená tretia kategória, odlíšená červeno-čiernym dizajnom. Opäť tu nájdete dosky od najmenších ITX po ATX. Väčšina herných dosiek nesie prívlastok G1 alebo Gaming a dnes také populárne číselné odstupňovanie od 3 do 5, ako aj niekoľko špeciálnych vyšších modelov s prívlastkami G+niečo. Aby náhodou situácia nebola prehľadná, existujú aj nové modely Sniper, ktoré sa tiež zaraďujú medzi herné dosky, no sú mierne odlíšené dizajnom a majú špecifické kombinácie výbavy.

Napríklad G1.Sniper Z97 je cenovo orientovaný model, ale napriek tomu obsahuje niekoľko najžiadanejších hráčskych prvkov, ako je najlepšie integrované audio Creative Sound Core3D či špeciálna herná sieťovka Killer. Na naše otázky o prehnanej fragmentácii ponuky herných dosiek sme dostali zaujímavú odpoveď: Sniper a podobné názvy vraj nie sú populárne v niektorých krajinách, kde evokujú zlé asociácie, ide hlavne o krajiny s trvalou hrozbou konfliktov či terorizmu.

V niektorých západných krajinách sa, naopak, veľmi dobre uchytili a už vynaložené výdavky na marketing tak pomáhajú predávať aj súčasné modely. V GIGABYTE musia uvažovať globálne, a preto predstavili rôzne značené aj odstupňované série modelov, vďaka čomu môžu rôznym trhom ponúknuť široký výber. V mnohých krajinách sa však budú predávať úplne všetky modely, a ak hráči trošku zabojujú s menej prehľadnou ponukou, budú si môcť vybrať z veľkého množstva kombinácií výbavy a ceny.

aorus-x3.jpg

Herná značka Aorus patrí pod GIGABYTE a uviedla dva nádherné ultratenké herné notebooky

V GIGABYTE nelenili ani z hľadiska výroby zaujímavých grafických kariet. Na Computexe predstavili konečne naživo chladiaci systém Windforce 600 Watt Edition, čo je systém chladenia vzduchom pomocou troch špeciálne tvarovaných ventilátorov, ktorý by mal byť napriek tichej prevádzke schopný odviesť až 600 W produkovaného tepla. S týmto výkonom si môže trúfnuť potichu chladiť aj najvýkonnejšie karty s vysokým pretaktovaním.

Ešte výkonnejší je WATERFORCE All-In-One External Liquid Cooling System, ktorý obsahuje trojicu kariet GeForce GTX 780 Ti, zapojených na okruh tekutého chladenia s externou jednotkou vybavenou displejom a ovládacím rozhraním, takže hráči môžu mať neustále pod kontrolou nielen teploty, ale i silu chladenia aj pumpovania. S takýmto extrémnym chladením si môžete dovoliť zapojenie grafík 3-SLI bez obáv o prehrievanie či extrémny hluk.

m2ssd.jpg

Port M.2 na pripojenie SSD do zbernice PCI Express nájdete na väčšine oznámených dosiek

Zaujímavé novinky priniesol GIGABYTE aj do svojej ponuky notebookov, ktoré sa zatiaľ u nás zháňajú ťažšie, no vraj je v pláne ich uviesť aj na náš trh vo väčšej miere. A boli by sme radi, zaujala nás napríklad herná séria P s niekoľkými modelmi dosahujúcimi hrúbku len 20,9 mm pri veľmi dobrej výbave vrátane výkonného CPU a grafických kariet GeForce GTX870M a GTX860M.

Dokonca sme videli koncept modelu so 4K displejom pri zachovaní spomínanej hrúbky a výkonu. Sľubne pôsobí aj nová herná značka AORUS, ktorá patrí pod GIGABYTE, no má vlastnú distribúciu a mala by sa do konca roka objaviť aj u nás. Na Computexe predviedli dva modely herných periférií - podsvietenú mechanickú klávesnicu Thunder K7 s odnímateľnou číselnou časťou, ktorú možno magneticky prichytiť na ľubovoľnú stranu, a myš Tunder M7 s ôsmimi tlačidlami na palec a 8200 CPI laserovým snímačom.

Ešte sľubnejšie však vyzerali dva nové notebooky, z čoho menší AORUS X3 sa pri 13,3-palcovej obrazovke môže pochváliť rozlíšením 2560 × 1440 (verzia X3+ má 13,9 palca a až 3200 × 1800 pixelov!) a väčší AORUS X7 má napriek hrúbke len 22,9 mm v sebe dve výkonné grafiky v SLI a výstup rozšíriteľný o tri monitory na prípadné využitie technológie NVIDIA Surround.

Peter Hucík, Taipei
Náklady na cestu hradila spoločnosť GIGABYTE.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať