CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Na návšteve v továrni spoločnosti GIGABYTE

Archív NXT
0

O výrobnom závode spoločnosti GIGABYTE sídliacom v meste Nan-ping sme už v minulosti písali podrobne (PC REVUE č. 7/2009, str. 22), no tentoraz sme si mohli urobiť aj exkluzívne fotografie nového oddelenia, kde prebieha záťažové testovanie dosiek.

Ak ho prežijú, dostanú prívlastok Black Edition (BK v modelovom značení), o niečo vyššiu cenu, záruku predĺženú až na 5 rokov plus sprievodný čierny certifikát. Z ponuky GIGABYTE sa do 7-dňového záťažového testovania dostáva časť produkcie z troch vybraných modelov: Z97X-Gaming G1 WIFI-BK (minule v teste dosiek si vyslúžila veľkú chválu), Z97X-UD5H-BK (predstavili sme verziu bez prívlastku BK) a Z97X-UD3H-BK.

Dovedna si testy vytrpí mesačne až 3000 kusov dosiek a prekvapivý je fakt, že zďaleka nie všetky skončia u domácich majstrov, ktorí si sami skladajú PC. Veľký záujem totiž prejavili systémoví integrátori, výrobcovia počítačových zostáv, ktorí radi vybavia predávané počítače doskou s overenou životnosťou a dlhšou zárukou priamo u výrobcu. Majitelia dosky Black Edition sa môžu registrovať do on-line klubu, kde môžu občas vyhrať rôzne komponenty a raz za rok výlet na Taiwan s možnosťou pozrieť si práve továreň v Nanpingu.

Testy prebiehajú zaujímavo: v miestnosti plnej vysokých regálov, ktorých poschodia sú striedavo osadené doskami a ostatnými komponentmi (zdroje a disky). Testuje sa bez prítomnosti grafickej karty, len s integrovaným GPU, s jedinou vysokorýchlostnou RAM, pričom na testy sa využíva najprv program 3DMark a neskôr prejdú dosky na druhú fázu, keď sa poriadne zapotia pri ťažbe bitcoinu. Veď prečo si pri všetkej tej spotrebe elektriny trošku nezarobiť na zníženie nákladov, všakže? Všetko sa to deje takmer automaticky, pričom dosky sú počas 168 záťažových hodín neustále monitorované z hľadiska celkovej stability, presnosti napätia, maximálnej teploty a podobne. V miestnosti, kde beží naraz toľko dosiek, je, samozrejme, veľmi teplo, zamestnanci tu musia vymieňať dosky pri teplote vzduchu udržovanej na 44,8 °C. Vraj by nebol problém dosiahnuť aj ľudskejšie podmienky, ale treba, aby testovanie dosiek prebiehalo pri teplotách podobných tým v počítačovej skrinke.

Pri rozhovoroch s vedúcimi továrne v Nan-pingu sme sa dozvedeli, že GIGABYTE je posledný veľký výrobca komponentov, ktorý stále vyrába na Taiwane. Ostatní už presunuli svoju produkciu do lacnejšej Číny. Dôvodom je, že v Nan-pingu majú mimoriadne schopnú a skúsenú pracovnú silu, takmer trištvrte z vyše 1100 zamestnancov pracuje vo firme aspoň 10 rokov. Taiwanskú továreň preto GIGABYTE využíva na vychytanie múch pri výrobe najnovších produktov, než ich začne produkovať aj v čínskych továrňach, a, samozrejme, na exkluzívnu výrobu najlepších produktov, ktoré nevyrába nikde inde. Mimochodom, stále platí to, čo sme písali v reportáži pred 5 rokmi - drvivá väčšina zamestnancov továrne v Nan-pingu sú stále ženy.


7 dní = 168 hodín testov a neustáleho monitorovania, aby dosky dostali certifikáciu Black Edition

testy-teplota-BK.jpg

V špeciálnej testovacej miestnosti je teplota vždy nad 44 °C. Napriek tomu tu musia pracovníci mesačne nainštalovať a odinštalovať 3000 dosiek.

Peter Hucík, Taipei
Náklady na cestu hradila spoločnosť GIGABYTE.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať