Jadrový mikroreaktor dodá 5 MW energie počas ôsmich rokov bez dopĺňania paliva
Vzostup AI viedol k rozsiahlemu budovaniu nových dátových centier, ale spotreba energie sa stala jednou z kľúčových prekážok ďalšej expanzie. To podnietilo intenzívny záujem o malé jadrové reaktory, ako je napríklad nový mikroreaktor eVinci od Westinghouse, ktoré možno zabudovať priamo do novších dátových centier.
Spoločnosť Westinghouse Electric Company predložila Národnému inovačnému centru pre reaktory predbežnú správu o bezpečnostnom návrhu svojho mikroreaktora eVinci, čo je kľúčový krok pre jeho nasadenie na testovanie v Národnom laboratóriu v Idahu. Spoločnosť Westinghouse sa tak stala priekopníkom v oblasti technológie mikroreaktorov.
Niektorí považujú vývoj v oblasti mikroreaktorov za kľúčovú stratégiu, aby naša spoločnosť založená na údajoch napredovala. Tvrdia, že dodávky energie budú obmedzovať rast umelej inteligencie, najmä preto, že dátové centrá vyžadujú viac energeticky náročných grafických procesorov na spracovanie všetkých údajov, ktoré generujeme. Jedna správa dokonca hovorí, že moderné AI GPU by mohlo spotrebovať až 3,7 MWh ročne, čo je približne spotreba energie priemernej domácnosti počas štyroch mesiacov.
Okrem Westinghouse sa na malé jadrové reaktory zameriava niekoľko ďalších firiem. Napríklad Oracle už získal povolenia na výstavbu troch malých modulárnych reaktorov (small modular reactor – SMR) a Microsoft najprv tiež hľadal SMR pre svoje dátové centrá, ale nedávno uzavrel dohodu o opätovnom spustení reaktora na Three Mile Island.
Mikroreaktor eVinci má jedinečnú konštrukciu, pretože sa na miesto inštalácie dostáva ako jeden celok s niekoľkými pohyblivými časťami. Vďaka tomu sa ľahko prepravuje a umiestňuje, pričom na prepravu celého reaktora z výrobného závodu spoločnosti Westinghouse na požadované miesto stačí jediný príves. Westinghouse zjednodušil konštrukciu eVinci aj použitím tepelných rúrok na prenos tepelnej energie z jadra.
Je to podobný spôsob, ako sa chladia niektoré výkonné notebookové CPU a GPU – pomocou uzavretého potrubia a využívaním prirodzenej konvekcie na pohyb chladiacej kvapaliny vo vnútri. Tento mikroreaktor má cieľový výkon päť megawattov a je navrhnutý tak, aby pracoval nepretržite viac ako osem rokov. Keď sa jadrové palivo v ňom vyčerpá, Westinghouse ho obnoví ako kompletnú jednotku a mohol by ho dokonca vymeniť za iný, čím by sa minimalizovalo narušenie zariadenia, ktoré ho používa.
Projekt eVinci spoločnosti Westinghouse je sľubný, pretože uľahčí dátovým centrám zriaďovanie prevádzok na vzdialených miestach, kde budú menej rušivé pre obyvateľstvo. Vďaka tomu by sme mohli získať výpočtový výkon, ktorý dátové centrá potrebujú, bez toho, aby sme zaťažovali elektrickú sieť.
Zdroj: tomshardware.com.
Zdroj Foto: WestinghouseNuclear/YouTube