Prvé “nano” video ukazuje ako atómy vodíka a kyslíka tvoria vodu na molekulárnej úrovni
O paládiu je známe, že je dobrým katalyzátorom na premenu plynného vodíka a kyslíka na vodu, ale nie je celkom jasné, ako presne to funguje. V novej štúdii výskumníci z Northwestern University použili nedávno vyvinutú techniku na presné sledovanie toho, čo sa deje na molekulárnej úrovni. Umiestnili vzorky paládia do nanoreaktorov v tvare včelieho plástu, ktoré boli uzavreté v ultratenkej sklenenej membráne.
Potom do nich zaviedli plyny. Celé predstavenie sa sledovalo pomocou vysokovákuových transmisných elektrónových mikroskopov. Takto bol tím schopný vidieť, že atómy vodíka vstupujú do paládia, čo spôsobuje rozpínanie kovu, pretože jeho vlastné atómy sa od seba vzďaľujú. Čo je však dôležitejšie, videli, ako sa na povrchu paládia začínajú tvoriť malé bublinky vody.
Výsledné video je zaujímavé, pretože nám poskytuje pohľad v nanorozmeroch, aby sme konečne priamo videli reakciu, o ktorej sme sa učili v základnej škole. Štúdia by však mohla mať aj praktické využitie. Tím tvrdí, že rozšírenie tejto techniky by mohlo viesť k novým spôsobom výroby vody na požiadanie. Jeden zo sci-fi scenárov, ktorý načrtli, zahŕňa naplnenie plátov paládia vodíkom, ich naloženie na vesmírnu loď a použitie na výrobu pitnej vody pridávaním kyslíka podľa potreby.
Paládium je síce drahé, ale je recyklovateľné a v procese sa nespotrebuje. Spotrebuje sa len plyn, pričom vodík je najrozšírenejší plyn vo vesmíre. Po reakcii možno paládiovú platformu používať znova a znova. Výskum bol uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: freepik.com.