S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Zaujímavosti z výstavy Computex 2014

Archív NXT
0

Aj vtomto čísle sa vraciame kvýstave Computex na Taiwane, dlžíme vám totiž dojmy zvýstavy ako celku. Ponúkame vám teda výber najzaujímavejších technologických trendov aj nenápadných drobností.

Dvaja najdôležitejší hráči na poli procesorov si svoje veľké oznámenia buď nechali uniknúť vopred, alebo šetrili na neskôr. Dočkali sme sa teda predvídaného uvedenia nových procesorov Haswell od Intelu, oktorých sme vám priniesli presné informácie už pred Computexom. Nakľúčovej prednáške Intelu sa preto hlavnou novinkou stalo uvedenie procesorov Broadwell so 14 nm výrobou, oktorých sme písali už minule. Intel tiež tlačí na výrobcov panelov, aby sa čo najskôr dostali na trh 4K monitory scenou od 400 USD.

Anakoniec sme sa dočkali ajniekoľkých informácií ovzdialenejšej generácii procesorov soznačením Skylake, ktorá by vraj do roku 2016 mala viesť koslobodeniu počítačov od káblov. Počítače stýmto CPU, či skôr SoC, budú mať možnosť na diaľku nielen prenášať bežné dáta, ale aj video, bezdrôtovo sa dokovať, ba dokonca aj nabíjať.

Obraz sa bude prenášať pomocou novej generácie technológie WiGig, ktorá je trikrát rýchlejšia než štandard Wi-Fi 802.11ac. Bezdrôtové nabíjanie sa bude diať pomocou technológie magnetickej rezonancie, ktorou vie Intel už teraz dodávať 20 W energie, pričomvývoj bude napredovať aj vďaka členstvu Intelu valiancii A4WP. Tú tvoria spoločnosti ako Fujitsu, Dell, Samsung, Qualcomm aďalšie.

Stánok AMD okrem impresívneho dema technológie Freesync na zabezpečenie dokonale plynulého zobrazenia bol venovaný hlavne notebookom. Firma totiž na Computexe predstavila svoju líniu procesorov Kaveri pre mobilné zariadenia. Tie ponúkajú vcelku zaujímavú alternatívu knízkonapäťovým procesorom Haswell. Intel síce stále vedie vschopnosti dosiahnuť najnižšie TDP, teda spotrebné čísla, no AMD zase ponúka veľmi zaujímavé kombinácie výkonu, spotreby aceny vo vyššom výkonovom segmente.

Najsilnejšia stránka Kaveri je integrovaná grafická karta, ktorá si poradí aj so stredne náročnými hrami amodernými grafickými enginmi, navyše podporuje technológiu TrueAudio. Najvýkonnejší model nesie označenie AMD FX-7600P amá TDP 35 W, najšetrnejší má označenie AMD A6 PRO-7050B amá TDP 17 W. Na novú líniu procesorov reagovali aj výrobcovia notebookov predstavením mnohých nových modelov, zktorých nás oslovili najviac cenovo dostupné modely HP Elitebook 700 sveľkosťami od 12,5 do 15,6 palca acenami pod 800 dolárov.

Videli sme viacero sľubných nových technológií do prenosných zariadení, najsvetlejšiu budúcnosť očakávame pridvoch, ktoré predstavíme bližšie. Prvá z nich je ohýbateľná batéria od spoločnosti ProLogium, ktorá používa kombináciu ohybného tlačeného spoja a tuhého lítiovo-keramického elektrolytu. Batéria je vskutku tenučká, ohýba sa ľahko afunguje dokonca aj po prestrihnutí. Ideálne použitie vidíme hlavne vrôznych nositeľných zariadeniach, vhrubšej a výkonnejšej verzii aj vsmart hodinkách.

Druhá sľubná technológia je magnetická klávesnica od spoločnosti Darfon. Na odpudzovanie klávesov sa využíva magnetická sila, takže netreba používať žiadne gumové prvky, ktoré časom strácajú kvalitu. Ich vynechaním sa navyše ušetrí miesto, atak klávesnica môže byť extrémne tenká. Je možné, že čerstvo oznámený notebook ASUS Chi, nad ktorým sme sa rozplývali vpredošlom vydaní, vďačí za svoje supertenké rozmery práve tejto klávesnici.


Jedna zhlavných otázok vmysli každého žurnalistu na Computexe znela, či uvidíme novú generáciu pamätí DDR4 aako sa výrobcovia popasujú sčasovaním pamätí vzhľadom na ich rastúcu pracovnú frekvenciu. Na prvú časť otázky môžeme odpovedať áno, ale len tesne, pretože väčšina výrobcov DDR4 len oznámila, prípadne vystavila, iba ADATA nakoniec ukázala aj funkčný model sbenchmarkmi.

Na druhú časť otázky potom odpovedáme: nie príliš úspešne. Časovacie parametre pamätí vyleteli naozaj vysoko, latencia najrýchlejšieho modelu DDR4 XPG Z1 sfrekvenciou 3200 MHz dosahuje CL16, pomalšie modely sfrekvenciami 2133 ÷ 2400 MHz budú mať najlepšie latencie CL12. Pripomíname, že druhá hlavná výhoda po vyšších frekvenciách je nižšia spotreba (napájanie DDR4 bude štandardne 1,2 V, čo je pokles o0,3 VoprotiDDR3).

dockport.jpg

Asociácia VESA, zoskupenie rozhodujúce oštandardoch vzobrazovaní videa, predstavila počas Computexu nový prepojovací štandard snázvom DockPort. Ten kombinuje do jedinej prípojky prenos videa, prenos dát aj napájanie. Doteraz bolo treba na pripojenie externých zariadení využívať USB na dáta, HDMI, DVI alebo DP na video, pričomnapájanie museli mať vlastné.

S DockPortom odpadá časť zložitosti aredukuje sa aj množstvo kabeláže. Na prenos dát je vrámci DockPortu využitý štandard USB, na prenos obrazu štandard DisplayPort. DockPort je pôvodne projekt spoločnosti AMD, vyvíjaný vspolupráci sTexas Instruments ako reakcia na rozhranie Thunderbolt od Intelu.

corsair-gtx.jpg

Čo by ste povedali na superrýchly aextrémne odolný disk SSD na cesty, navyše vo forme maličkého kľúča USB? Corsair oznámil vydanie modelu Flash Voyager GTX, ktorý ponúka prenosové rýchlosti až 450 MB/s na čítanie a350 MB/s pri zápise, pričom treba, samozrejme, použiť pripojenie USB3. SSD podporuje TRIM, UASP aj SMART, ale to všetko môžete pokojne hodiť za hlavu a používať ho ako kľúčik USB. Sympatické je, že sa rozbehne aj pri zapojení cez USB2, samozrejme pomalšie, navyše 128 GB verziu zoženiete od 120 USD.

Plextor-M6e.jpg

Viacero výrobcov predstavilo na Computexe disky SSD formátu M.2, ktorý tým zjavne získava na väčšej hybnosti než alternatívny SATA Express, ato napriek tomu, že vnútri ide vpodstate orovnakú myšlienku, teda využitie zbernice PCI Express. Výhoda PCI Express je vyššia šírka, takže najrýchlejšie SSD nie sú brzdené obmedzeniami zbernice SATA. Mnohé spoločnosti chcú ponúknuť výhody SSD na PCI Express aj majiteľom starších dosiek bez konektora M.2, takže bolo oznámených viacero riešení so zapojením do dlhého slotu PCI Express.

Najelegantnejšie situáciu vyriešil Plextor smodelom M6e, ktorý je vlastne disk M.2 zapojený do redukčnej karty pre slot PCI Express. Používateľ tak má možnosť vbudúcnosti zapojiť disk priamo do M.2. Plextor navyše zvolil výborný pomer ceny, kapacity arýchlosti, napríklad model PX-AG128M6e skapacitou 128 GB arýchlosťou čítania 770 MB/s (vyše 150 MB nad maximom zbernice SATA) stojí len oniečo viac ako 150 eur.

epicgear.jpg

Jasným trendom bolo čoraz väčšie cielenie Computexu na PC hráčov. Tento segment trhu je v poslednom období stále silnejší, prvé generácie hráčov sú vproduktívnom veku ana svoju obľúbenú platformu nedajú dopustiť. Keď sa ktomu pridajú úspechy digitálnej distribúcie, kde skvelým príkladom je obchod Steam, je jasné, že PC je stále silná herná platforma. My sme si všimli pribúdajúci počet výrobcov herných periférií, znováčikov nás najviac oslovila značka EpicGear (patriaca pod spoločnosť GeIL) so zaujímavými nápadmi, hlavne extrémne konfigurovateľnými klávesnicami smechanickými spínačmi či myškou svoliteľným režimom snímača: optickým, laserovým alebo oboma naraz v hybridnom režime.

roccat.jpg

Spomedzi herných myší bola jednoznačne najviac revolučnou novinkou Roccat Tyon. Nájdete na nej analógovú páčku vpriestore na palec, ktorou môžete napríklad ovládať naklápanie lietadiel alebo vykúkanie či iné priraditeľné činnosti, kde sa hodí mať pod kontrolou silu či rýchlosť akcie. Na chrbte myšky je zase digitálny prepínač vyklápateľný do strán, tlačidlo Easy-shift sa presunulo na spodný okraj aprídavné tlačidlá nájdete na krídelkách okolo hlavných tlačidiel. Myš sedela vruke dokonale, už aby sme tu mali vzorku na testy.

corsair-itx.png

zotac-zbox.jpg

Netradičné skrinky patrili knajzaujímavejším trendom Computexu. Najviac pozornosti získavala hlavne stále populárnejšia kategória minipočítačov, zktorých vyberáme dvoch favoritov. Tradičnejšie pôsobiaci Corsair Graphite 380T je skrinka ITX pre hráčov, zameraná na odolnosť apohodlie pri prenášaní azároveň schopná poňať najväčšie grafické karty análežite ich chladiť. Naopak, na nízku spotrebu aticho je zameraný Zotac ZBOX Sphere, čo je rovno kompletný minipočítač smobilným procesorom Intel, pamäťami SO-DIMM, konektivitou Wi-Fi 802.11ac aDisplayPortom ašetrným zdrojom sjednosmerným napätím. Anavyše obvodový pásik svieti!

lian-stol.jpg

Zhľadiska netradičných skriniek na veľké počítače apracovné stanice jasne vedie novinka od Lian Li. DK-02X (existuje aj menšia verzia DK-01X) je vlastne pracovný stôl, ktorý je zároveň PC skrinkou. Výhodný je obrovský priestor na komponenty, do väčšej verzie dokonca môžete okrem počítača E-ATX na pravej strane zmestiť aj jeden ITX na ľavej strane. Potešia sa hlavne fanúšikovia vodného chladenia, ktorí tu nájdu mnoho miesta na radiátory, podobne nadšený bude každý, kto pracuje sveľkým objemom multimédií – skrinka má až 13 pozícií na pevné disky. Zhotovená je zhliníka soceľovými nožičkami, vbalení nájdete 8 ventilátorov a hmotnosť bez osadenia hardvéru je 45 kíl. Uvádzacia cena väčšej verzie je zľahka nad 1000 USD.

noctua.jpg

Spoločnosť Noctua pracuje na technológii aktívneho tlmenia hluku. Funguje na princípe vytvorenia zvukovej „protivlny“, ktorá by samotný hluk ventilátora rušila. Na generovanie zvuku sú využité kovové prvky vo vrtuľkách acievky vrámiku ventilátora, vďaka čomu možno listy vrtule rozvibrovať na požadovanú frekvenciu. Výsledný chod, samozrejme, nie je bezhlučný, no vďaka odtieneniu nepríjemnej časti zvukového spektra je pre ucho podstatne príjemnejší.

Peter Hucík, Taipei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať