Ako funguje holografia
Význam a perspektívy holografie podčiarkuje skutočnosť, že jej vynálezcovi, fyzikovi maďarského pôvodu Dennisovi Gaborovi, bola v roku 1971 udelená Nobelova cena. Gabor objavil holografiu už v roku 1947 ako vedľajší výsledok výskumu zdokonalenia elektrónového mikroskopu, no až do roku 1960, keď sa začali konštruovať lasery, nemal tento objav žiadne praktické uplatnenie. Gabor zaznamenal holograficky niekoľko obrazov, ale nebol úspešný pri zázname a rekonštrukcii čistého obrazu, pretože mohol používať len nekoherentné biele svetlo.
Na zobrazenie hologramu je potrebný zdroj bodového koherentného monochromatického svetla, ktorého všetky lúče vo zväzku majú rovnakú vlnovú dĺžku aj fázu. Všetky podmienky spĺňa laser. Prvý hologram so zaznamenaným 3D objektom vytvoril ruský vedec Jurij Denisjuk a v tom istom roku aj Emmett Leith a Juris Upatnieks z americkej Michiganskej univerzity.
Názov holografia vznikol spojením gréckych slov holos = úplný, celý a grafein = písať. Pojem holografia znam ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH