S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

DJI Mavic 3 / Nie je dron ako dron

0

Spoločnosť DJI poznáme ako výrobcu zaujímavých stabilizátorov ku kamerám, akčných kamier, špeciálnych filmárskych kamier so stabilizátorom, ale asi najväčší úspech za posledných pár rokov zaznamenala svojimi dronmi. Mnohí však možno nevedia, že spo­trebiteľské modely ako Mavic, Air, Mini a podobne sú iba špičkou ľadovca. DJI je aj výrobcom profesionálnych dronov pre rôzne pátracie, záchranné a dozorné služby, na prieskum Zeme či geografické a kartografické práce, pre poľnohospodárov, na kontrolu rôznych vedení a produktovodov, pre filmárov a podobne. My sa však tentoraz testom horúcej novinky DJI Mavic 3 dostávame niekam na rozhranie spotrebiteľského a profesionálneho sveta dronov.

Mavic 3 sa totiž dodáva v troch verziách. Tá prvá je základná súprava dronu s ovládaním, jednou batériou a nabíjačkou. Táto zostava si však asi nenájde veľa zákazníkov. Pokiaľ si totiž niekto ide kupovať dron na úrovni Mavic 3, zväčša vie, na čo ho potrebuje, a jedna batéria a nabíjanie iba v drone mu určite stačiť nebudú. Druhý variant je zostava Fly More Combo, cielená práve na aktívnych používateľov. Dostanete v nej navyše dve batérie, externý nabíjací box na tri batérie, súpravu filtrov, brašnu a ďalšie tri súpravy náhradných vrtúľ. Tretia a najvybavenejšia verzia, za ktorú si priplatíte tisícku navyše, je Cine Premium Combo. K doplnkom oproti predchádzajúcemu pribudne iba ďalšia súprava filtrov, rozdielny je však samotný dron, ktorý dostanete vo verzii Mavic 3 Cine. Ten je navyše vybavený vstavaným 1 TB diskom SSD a možnosťou záznamu v bezzstratovom kodeku Apple ProRes. Tento variant je však vhodný iba pre filmárov, bežný nadšenec videa ho nevyužije.

Poďme sa však pozrieť na to, čo vlastne novinka prináša. Mavic 3 je špecializovaný na fotenie a filmovanie a aj v rámci najvyššieho radu Mavic zašiel dosiaľ najďalej. Je vybavený stabilizovaným systémom, ktorý teraz nesie rovno dvojicu kamier. Hlavná kamera pochádza aj s optikou z dielne Hasselbladu a obsahuje veľkoplošný snímač s veľkosťou micro 4/3, teda rovnaký, ako poznáme napríklad z vynikajúcich bezzrkadloviek Panasonic Lumix GH5 a GH5 II. Kamera dokáže snímať video až s rozlíšením 5,1K 50p alebo 4K/C4K až 120p. Kamera Hasselblad L2D-20C má rozlíšenie 20 Mpx a fixnú ohniskovú vzdialenosť 12 mm, čo je v prepočte na plný formát 24 mm. Druhý fotoaparát má prepočítanú ohniskovú vzdialenosť 162 mm a používa ½-palcový snímač, aký poznáme napríklad z Air 2. Tento fotoaparát sa využíva iba po prepnutí do režimu Explore, ktorý je určený na detailnejší pohľad, ak sa nemôžete k objektu priblížiť. V režime Explore máte v skutočnosti k dispozícii priblíženia 2× a 4× generované digitálne z hlavného snímača, 7×, ktoré je natívne optické priblíženie menšej kamery, a 14× a 28×, čo je digitálne zväčšenie z druhej kamery. Všetky digitálne režimy zväčšenia sú použiteľné iba pri sledovaní obrazu na mobile, na záznam sa nehodia (ak vám ide o kvalitu). Pokiaľ nahrávate do 4K, sú všetky digitálne zoomy výrazne poznačené digitálnym zväčšením, obraz je kockovaný, neostrý. V základnom optickom zväčšení 7× je obraz kvalitný, aj keď zďaleka nie porovnateľný s hlavnou kamerou, treba iba dohliadnuť, aby bol správne zaostrený.

Štíhly skladací dizajn je pre drony DJI typický a Mavic 3 sa od neho neodchyľuje. Hoci je rozmerovo najväčší z radu, je iba o málo väčší ako jeho predchodca Mavic 2 Pro, takže v brašne zaberie podobné miesto. S hmotnosťou asi 900 g však už ide o dron, na ktorý sa bude časom vyžadovať licencia.

Stabilizácia pracuje vynikajúco, o čom svedčí aj použitie druhej kamery, ktorej obraz s dlhým ohniskom je stabilný, bez náznakov chvenia aj vo veternom počasí. Kamera sa môže nakloniť na 90° dole a až 35° stupňov nahor.

Nová generácia systému APAS 5 vďaka 8 kamerám pokrývajúcim celé okolie dronu sa dokáže bezpečne vyhnúť väčšine prekážok a môže vás tak sledovať aj pri pohybe lesom alebo vegetáciou. Samozrejme, má svoje limity, ale počas celého testu sa nám nestalo, že by sa dron nedokázal vyhnúť prekážkam. DJI udáva, že senzory môžu snímať okolie až do 200 metrov. Vzhľadom na vysokú cenu dronu je kvalitné vyhýbanie sa prekážkam dobrá správa. Je tak menšia šanca na nehodu a citlivejšie senzory zlepšujú automatizovaný návrat domov. Dron dokáže lepšie mapovať prostredie a tieto údaje využíva na plánovanie inteligentnejšej cesty späť domov.

Zlepšenia sa dočkalo aj automatické sledovanie. To je dostupné aj v režime 4K 60p. Stačí na obrazovke označiť objekt, ktorý budete sledovať. Systém automaticky rozlíši, či ide o auto, bicykel, osobu alebo loď. Na zobrazenej kruhovej ružici si môžete určiť jeden z 8 smerov, z ktorých vás má dron sledovať. Spustíte sledovanie a je to. V redakcii používame dron hlavne pri natáčaní recenzií áut, pričom Mavic 3 dosahuje rýchlosť až 70 km/h. Testovali sme jeho správanie aj pri jazde na okraji lesa. Mavic 3 sa bez problémov vyhýbal prekážkam a ani raz sa nedostal do situácie, s ktorou by si nevedel poradiť.

Diaľkový ovládač využíva novú verziu prenosového systému OcuSync 3+ s prenosom videa 1080 30p na vzdialenosť až 15 km. Systém pracoval veľmi spoľahlivo aj v podmienkach rušenia. Samozrejme, ide o teoretický dosah na voľnom priestranstve, ten však hovorí o kvalite a odolnosti prenosu. Na vzdialenosť 15 km žiadny súdny pilot lietať nebude, nehovoriac o tom, že je to zakázané.

Hlavným zameraním Mavic 3 je však filmovanie a fotenie a to zvláda naozaj dobre. Okrem bežného fotenia sú, samozrejme, k dispozícii aj režimy vysokého rozlíšenia, panoráma, 360° pohľad a ďalšie. Ďalej sú tu špeciality ako Timelapse a Hyperlapse (časozberný záznam s pohybom). Pri tom je možných niekoľko režimov – od krúženia okolo objektu cez priamu trasu až po naprogramovanie niekoľkých bodov, ktoré dron automaticky pri zázname obletí. Z nižších modelov tu nájdete aj režimy Quick Shots, čo sú predprogramované jazdy kamerou na dosiahnutie špecifických efektov. Pri nich možno meniť jednotlivé parametre pohybu. Na rozdiel od nižších modelov sú všetky tieto režimy dostupné v plnom rozlíšení 4K. Ich vrcholom je Mastershots, ktorý vykoná sériu rôznych pohybov na zmapovanie okolia určeného objektu alebo lokality.

Kvalita obrazu je najmä s hlavnou kamerou vynikajúca a najbližšiu konkurenciu má až v profesionálnom modeli Inspire 2. Medzi bežnými komerčnými dronmi je však kvalita obrazu vynikajúca. Pri zapnutí plochého obrazového režimu D-Log kamera nahráva video s farebnou hĺbkou 10 bitov v kodeku H.265. Vzorkovanie výrobca neudáva, ale predpokladám, že ide o 4:2:0. V každom prípade to tvorcom dáva pomerne široké možnosti farebných úprav, či už individuálnym nastavením, alebo aplikáciou tabuliek LUT. Keby to nestačilo, stále je v hre verzia Cine s možnosťou nahrávania v kodeku Prores HQ 422.

Navigácia je veľmi presná a dron získava svoju polohu od satelitov GPS, Glonass a Beidou. Pri zapnutí síce inicializácia polohy občas trochu trvá, ale predpokladám, že to opraví aktualizácia soft­véru. Po zorientovaní už dron problémy s navigáciou nemal a vždy pristával presne. Okrem GPS sa systém dokáže orientovať vďaka vizuálnym polohovacím senzorom smerujúcim nadol, aby ho udržali na svojom mieste. Treba však byť opatrný, hlavne v interiéroch, aby ste nelietali nad reflexnými plochami, ktoré môžu senzory zmiasť. Dron je rovnako ako iné modely od DJI vybavený aj varovným systémom AirSense ADS-B, ktorý deteguje lietadlá v okolí. Pri priblížení lietadla sa na displeji zobrazí varovanie upozorňujúce pilota dronu na jeho prítomnosť. Mavic 3 takisto podporuje Aeroscope Remote ID, druh poznávacej značky pre drony. Vysiela polohu dronu v súlade s požiadavkou FAA stanovenou s účinnosťou od roku 2023. Systém umožňuje orgánom lokalizovať váš dron, ak letí v obmedzenom vzdušnom priestore. Treba ešte upozorniť na to, že všetky drony od DJI neustále ukladajú údaje o svojich letoch do cloudu, takže aj ako používateľ si v aplikácii môžete dodatočne pozrieť celý priebeh letu, presnú trať s časom a výškou. Môžete si to dať zobraziť aj vo forme animácie. Treba však pamätať na to, že v prípade nejakého incidentu sú všetky tieto údaje príslušnými orgánmi v spolupráci s výrobcom vyhľadateľné, preto odporúčame dodržiavať pravidlá lietania s dronmi.

O DJI Mavic 3 by sa toho dalo písať ešte skutočne veľa a stále by to nebolo všetko. Takže na záver konštatujem, že ide v súčasnosti v pomere ceny a výkonu o bezkonkurenčný dron, určený pre nadšencov aj profesionálov. Už v základnej konfigurácii ponúka špičkovú kameru Hasselblad so snímačom formátu micro 4/3, ktorý už v základnom farebnom profile produkuje profe­sionálne, výborne prekreslené video s vysokým rozlíšením a výborným dynamickým rozsahom. Pri potrebe väčších úprav farieb možno využiť 10-bitový režim D-Log, ktorý dáva široké možnosti kreatívnym tvorcom. Jeho kvality ocenia predovšetkým filmári a fotografi. Pravda, DJI si za tento skvost necháva riadne zaplatiť, ale treba pripomenúť, že v žiadnom prípade nejde o hračku. Jeho zacielením je tvorba kvalitného obsahu a to plní na jednotku.

Pýtate sa, či potrebujete verziu Cine? Pokiaľ ste filmársky nadšenec alebo profesionál a dokážete si odôvodniť ďalšiu tisícku za dron navyše, tak je to jasné, v iných prípadoch si určite vystačíte aj so základnou verziou.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové video a foto, výborné sledovacie režimy, výdrž, spoľahlivý prenos, jednoduchá obsluha
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Hmotnosť 895 g, hlavná kamera Hasselblad 4/3 CMOS, efektívnych bodov 20 Mpx, FOV: 84°, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm, mechanická clona f/2,8 – f/11, elektronický čas uzávierky 8 s – 1/8000 s, záznamové formáty fotky JPG/DNG(RAW), video H.264, H.265, max. rozlíšenie videa 5120 × 2700 max. 50p, DCI4K/4k 60p, slow motion DCI4K/4k 120p (záznam je ukladaný priamo ako slow motion so snímkovou frekvenciou podľa nastavenia), max. dátový tok H.264, H.265 200 Mb/s, zoom kamera snímač ½" CMOS, FOV 15°, ekv. ohnisková vzdialenosť 162 mm, svetelnosť f/4,4, rozlíšenie foto 4000 × 3000 bodov (12 Mpx), JPG, video H264/H.265, 4K: 3840 × 2160 30p, FHD: 1920 × 1080 30p, gimbal: trojosový motorizovaný, batéria Li-pol 4S 5000 mAh/15,4 V (77 Wh), 335 g

Cena: DJI Mavic 3 - 2099 EUR, DJI Mavic 3 Fly More Combo - 2799 EUR, DJI Mavic 3 Cine Premium Combo - 4799 EUR

Ceny sú uvedené bez servisného programu DJI Care (asi 220 EUR/rok)

Zapožičal: www.smartwear.sk

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať