Lexar Thor DDR4-3600 UDIMM XMP / Rozšírte pamäťovú kapacitu PC
» Dva hlavné dôvody na kúpu pamätí DDR4 sú základná doska a cena. Ak máte základnú dosku podporujúcu pamäte DDR4 a chcete zvýšiť pamäťovú kapacitu, niet čo riešiť. Týka za to hlavne používateľov, ktorí majú zostavu s 8 GB RAM, čo je na náročnejšie aplikácie jednoducho málo. Úspora nákladov v prípade, ak si skladáte nový počítač, či už na hry, alebo výkonovo a graficky náročné operácie, napríklad editovanie videí, nespočíva ani tak v cene samotných pamätí, pretože ceny pamätí DDR5 klesajú, ale ušetríte predovšetkým na základnej doske, keďže dosky pre DDR4 sú oveľa lacnejšie než dosky s najnovšími čipovými súpravami, ktoré sú potrebné pre DDR5. Testoval som 16 GB súpravu tvorenú dvoma 8 GB modulmi.
Dizajn pamätí, ktorý rozhodujúcim spôsobom dotvárajú masívne hliníkové chladiče s atraktívnou povrchovou úpravou, odvádzajúce teplo z čipov, poteší všetkých používateľov, ktorí majú sklenený bočný kryt, predovšetkým hráčov. Na obale sú uvedené všetky dôležité informácie vrátane prevádzkových frekvencií, napätí či prevádzkovej teploty. Samozrejme, používatelia, ktorí experimentujú s pretaktovaním, sa budú snažiť z pamätí dosiahnuť maximálnu rýchlosť prenosu údajov medzi procesorom a RAM. Kľúčovým údajom je 3600 MHz, presnejšie prenosová rýchlosť 3600 MT/s (megatransferov za minútu). Pamäte podporujú technológiu Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) a AMD Ryzen na optimalizáciu výkonu, takže vyladením môžete v hrách získať zvýšenie obnovovacej frekvencie o niekoľko cenných FPS a mať lepší zážitok z hry. Výška 35,2 mm umožňuje bezproblémové použitie aj v počítačoch s masívnym vzduchovým chladičom procesora.
Testoval som na základnej doske s čipovou súpravou Intel B660 a procesorom Intel i7 11700. Najskôr som nechal implicitné nastavenie, ktoré bolo v tomto prípade 2133 MHz. Systém po výmene alebo doplnení pamätí nastaví pre ne bezpečné parametre, ktoré načíta z čipu SPD (Serial Presence Detect), na ktorom sú uložené všetky informácie o príslušnom pamäťovom module vrátane frekvencií, časovania a napájania. Sú to takzvané bezpečné frekvencie, pri ktorých je zaručené, že systém bude bežať. Následne môžete voľbou profilu XMP alebo b v manuálnom nastavení zvyšovať frekvenciu a testovať, či je systém pri danom nastavení stabilný. Po prekročení parametrov, ktoré daná pamäť ešte dokáže zvládnuť, sa systém automaticky vráti do implicitného nastavenia. Pri hodnotách deklarovaných výrobcom a testovaných pre profil XMP 2.0 čiže 3600 MT/s, časovaní 18-22-22-42 a napätí 1,35 V bežal počítač stabilne. Ak vám záleží viac na spoľahlivosti než na výkone, nastavte profil využívajúci nižšie napájacie napätie 1,2 V. Vo všeobecnosti vyššie napätie znamená vyššiu teplotu čipov, ale v prípade Lexar Thor DDR4-3600 to vďaka účinnému rozvádzaniu tepla pomocou hliníkových chladičov nemusíte riešiť.
PARAMETRE:
• Typ: DDR4; kapacita 16 GB (2 × 8 GB); rýchlosť: 3200 Mb/s / 3600 Mb/s (XMP 2.0); latencia CAS: CL16-18-18-38 / CL18-22-22-42 (XMP 2.0); napätie: 1,35 V (XMP 2.0); max. prevádzková teplota: 85 °C; rozmery modulu: 138,4 × 35,2 × 6,4 mm
• Cena: 45,50 EUR
• Distribútor: ASBIS SK
• Kúpiť na Datacomp.sk
Zobrazit Galériu