ROG Ally / Výkonné herné PC vo formáte handheld
Napriek čoraz tenším a ľahším herným notebookom stále to nie je formát na hranie v autobuse či v čakárni u lekára, prípadne v klientskom centre. Vreckové herné konzoly typu Nintendo Switch zas majú pomerne malý displej a sú obmedzené len na hry určené pre príslušnú platformu. Výborný kompromis je kompaktný herný počítač ROG Ally. Na označenie vreckový je trochu veľký, ale je to bohato vykompenzované veľkým sedempalcovým displejom a ovládacími prvkami, ktoré každému sadnú do ruky. Aby sme boli presnejší, do dvoch rúk. Konkurentom v tomto segmente bude zrejme Valve Steam Deck, ten však využíva proprietárny operačný systém Steam OS.
Popri ergonomickej konštrukcii a dizajne je hlavnou výhodou ROG Ally operačný systém Windows 11, takže môžete hrať prakticky všetky hry určené pre túto platformu. Samozrejme, pobežia vám aj ostatné aplikácie, no aby ste ich mohli využívať, budete musieť vo väčšine prípadov pripojiť cez bluetooth klávesnicu a myš. Z pohľadu spúšťania aplikácií v podstate ide o 7-palcový tablet, ktorý má okrem dotykového displeja aj ovládacie prvky typické pre gamepad. Zariadenie je vzhľadom na kvalitný displej a vstavané reproduktory perfektné aj na prehrávanie videí a filmov zo streamovacích služieb. Rozlíšenie full HD (1080p) dotykového displeja je pre jeho veľkosť optimálne a navyše integrovaná grafika RDNA 3 procesora AMD Ryzen Z1 v tomto rozlíšení utiahne aj áčkové hry. Pri graficky veľmi náročných hrách v záujme dosiahnutia vysokého FPS možno znížite rozlíšenie na 720p. Pravdu povediac, počas testovania som na takú hru nenarazil, ale je možné, že niektoré hry si nižšie rozlíšenie nastavili pri úvodnej konfigurácii, keď testujú výkon počítača a možnosti grafiky. Displej s maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz má maximálny jas 500 nitov, takže sa zahráte aj za jasného slnečného dňa, samozrejme, len v tieni.
Tvar a rozmiestnenie ovládacích prvkov tohto kompaktného herného počítača sú optimalizované s dôrazom na ergonómiu. Prvý pohľad na zariadenie evokuje dojem, že konštruktéri upravili rozmery ovládača Xboxu, rozdelili ho na dve časti, medzi ktoré vložili displej. Po ľavej aj pravej strane displeja sú miniatúrne analógové joysticky, ktoré možno vychýliť ľubovoľným smerom aj zatlačiť. Okolo joystickov sú tenké polopriesvitné obruby, pod ktorými je farebné podsvietenie RGB. Konzoloví hráči sa okamžite zorientujú aj v používaní D-Padu a tlačidiel A, B, X, Y, ktoré sú v ergonomickom dosahu palcov. Samozrejme, nebudú zaháľať ani ukazováky. Na hornej hrane sú dve dvojice ovládacích prvkov. Predné, takzvané bumpery, sú klasické tlačidlá, zadné triggery snímajú aj polohu pri zatlačení. Typický príklad použitia je akcelerácia a brzdenie v simulátoroch automobilových pretekov. Ďalšie dve tlačidlá sú na zadnej strane. Vo Windows pravý joystick slúži na pohyb kurzora, pravý bumper má funkciu ľavého tlačidla myši a pravý trigger toho pravého. Tlačidlo A má priradenú funkciu Enter, tlačidlo B funkciu Esc. Funkcie pre jednotlivé tlačidlá si, samozrejme, môžete zmeniť v aplikácii Armoury Crate. Tlačidlám môžete priradiť aj ďalšie funkcie na dlhšie zatlačenie. Napriek tomu na ovládanie používateľského rozhrania Windows odporúčam dotykový displej, prípadne klávesnicu a myš.
Čipová súprava AMD Ryzen Z1 Extreme na báze architektúry Zen 4 s 8 jadrami a 16 vláknami má veľkú výkonovú rezervu, ale musí sa trochu krotiť s ohľadom na výdrž batérie. Podľa aktuálnej záťaže funguje v rozsahu TDP 7 až 35 W. Na krátky čas, maximálne niekoľko málo sekúnd, dokáže pracovať aj pri 43 W. Zvýšený výkon určite poteší, no vplyv na spotrebu si dokážete domyslieť. Pomerne malé plastové telo ROG Ally je zároveň veľká výzva pre chladenie. Teplota čipu sa pri dlhšom hraní pri okolitej teplote 27 °C pohybovala okolo 75 stupňov. Výduchy teplého vzduchu a aj poloha čipovej súpravy, ktorá je zdrojom tepla, sú však v miestach, ktorých sa pri hraní nedotýkate, takže ohriatie nepocítite.
Zobrazovanie je plynulé nielen vďaka výkonnej integrovanej grafike, ale aj pre variabilnú obnovovaciu frekvenciu a technológiu LFC (Low Frame Compensation). Z inštalovaných 16 GB rýchlej pamäte DDR5 6400 MHz si integrovaná grafika v implicitnom nastavení zoberie 4 GB. Maximálne môžete pre grafiku vyhradiť 8 GB a rovnaká kapacita zostane pre operačný systém. Minimum RAM, ktoré môžete pre GPU vyhradiť manuálne, je 1 GB. Disk SSD s kapacitou 512 GB vystačí na hry, ktoré aktuálne hráte, a prípadne aj na zásobu multimediálnej zábavy. Na ilustráciu, rovnakou kapacitou disponuje Xbox S. Disk má štandardný formát M.2, takže ho prípadne môžete vymeniť za väčší. ROG Ally sa dá pomerne ľahko rozobrať, stačí povoliť šesť skrutiek. Samozrejme, pri výmene musíte najskôr preniesť operačný systém z pôvodného disku na nový. Úložnú kapacitu dokážete rozšíriť aj pomocou pamäťovej karty, rýchlosť prenosu údajov však bude nižšia než pri internom disku.
V strede hornej strany je konektor USB-C doplnený o port ROG XG pre modul s externou grafickou kartou a takisto 3,5 mm konektor na pripojenie headsetu. Pomocou modulu s grafickým čipom podľa konfigurácie až do RTX 4090 sa môžete hrať doma na hernom monitore alebo televízore. Tlačidlo Power má integrovaný snímač odtlačkov prstov, takže do Windows sa môžete prihlásiť pohodlne a bezpečne prostredníctvom technológie Hello. Na hornej strane je aj dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti.
Funkciu používateľskej nadstavby nad Windows 11 optimalizovanej na ovládacie prvky ROG Ally plní upravená aplikácia Armoury Crate. Umožňuje nastavenie profilov chladenia, farebného podsvietenia či funkcií ovládacích prvkov vrátane nastavenia mŕtveho chodu joystickov. Na rýchle nastavovanie parametrov, ako je jas či prepínanie výkonových profilov, slúži Command Center. Po spustení Armoury Crate sa zobrazí používateľské rozhranie na rýchle spúšťanie nainštalovaných hier.
V balení je 65 W zdroj s konektorom USB-C. V implicitnom nastavení je pri hraní na batériu nastavený režim Performance a po pripojení zdroja sa režim automaticky zmení na Turbo. Nabitie batérie na plnú kapacitu trvá približne 90 minút. Graficky náročné hry dokážu batériu za rovnaký čas vybiť. Pri písaní tejto recenzie vo Worde s občasným browsovaním vydržala batéria päť hodín.
Skôr než samotné výsledky syntetických benchmarkov ma zaujímalo porovnanie grafického výkonu s herným PC. Pri porovnaní s mojím stolovým PC s grafickou kartou NVIDIA RTX 3050, ktoré používam na editovanie videí a príležitostné hranie, som v 3D Mark Time Spy na Ally dosiahol polovičnú hodnotu skóre. Z toho vyplýva, že grafický výkon ROG Ally je zhruba na úrovni notebookovej grafiky RTX 1650.
Testovanie som začal vlastnou hrou Flappy Chicken Adventure, ktorú som pred tromi rokmi publikoval do aplikačného obchodu Microsoftu vo verziách pre Windows aj Xbox. Nie je to poskakujúci vták, ale adaptovaná logická hra na podobnom princípe ako Sokoban z 8-bitovej éry. Testoval som verziu pre Windows, ktorá nebola optimalizovaná pre gamepad. Napriek tomu sa hra dala veľmi dobre ovládať pomocou joysticku a tlačidiel. V hre Forza Horizon 5 som pri rozlíšení 1080p dosiahol snímkovú frekvenciu nad 40 fps, čo je na tento formát úplne super. Na ovládanie strategických hier typu Age of Empire je ideálna myš, ale veľmi dobre ju zastúpi aj joystick v kombinácii s tlačidlami s funkciou tlačidiel myši.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Dizajn, výpočtový a grafický výkon, výborný displej, ergonomické ovládacie prvky
- Nič podstatné
PARAMETRE:
• Procesor: šesťjadrový AMD Ryzen Z1, max. taktovacia frekvencia 4,9 GHz TDP 9 – 30 W; 16 GB LPDDR5 6400MT/s dual channel; disk 512 GB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD RDNA 3; displej: 7" dotykový, rozlíšenie 1920 × 1080, 16:9, 120 Hz, 7 ms, 500 nitov, sRGB: 100 %; konektivita: Wi-Fi 802.11ax Wi-Fi 6E, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 1× USB-C DisplayPort, 3,5 mm audio jack, slot na kartu microSD, 1× ROG XG Mobile Interface, batéria 40 Wh; rozmery: 280 × 111 × 32,4 mm; hmotnosť 608 g
• Cena: 799 EUR
• Kúpite v: Alza.sk
• Viac info na: www.rog.asus.com/sk
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu