Vyhodíme práčky? Nanotextílie sa vyčistia samy, stačí im na to svetlo
Vedci z univerzity RMIT v austrálskom Melbourne vyvinuli lacný a účinný nový spôsob na pestovanie špeciálnych nanoštruktúr, ktoré môžu pri vystavení svetlu degradovať organickú hmotu, a to priamo na textílii.
Textílie zdokonalené takýmito nanoštruktúrami sa môžu spontánne očistiť od škvŕn a špiny jednoducho tým, že sú vystavené svetlu zo žiarovky alebo slnečnému svetlu.
Vedúci tímu, ktorý technológiu vyvinul, Dr. Rajesh Ramanathan povedal, že novinka sa môže aplikovať v mnohých priemyselných odvetviach, kde sa využíva katalýza, napr. pri výrobe agrochemikálií, farmaceutík a pod.
„Výhodou textílií je to, že už majú nanoštruktúru, takže vynikajúco absorbujú svetlo, čo urýchľuje celý proces odbúravania organických látok,“ vysvetlil Dr. Ramanathan.
Vedci pracovali s nanoštruktúrami na báze medi a striebra, ktoré sú známe svojou schopnosťou absorbovať viditeľné svetlo. Keď sú nanoštruktúry vystavené svetlu, dostanú energetický impulz, ktorý vytvára tzv. horúce elektróny. Práve tieto ele ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH