Vyberáme zrkadlovku alias dSLR
Druhý diel našich prehľadových článkov o fotoaparátoch si berie za ciel sprehľadniť situáciu na trhu zrkadloviek. Tentoraz sa teda budeme baviť o fotoaparátoch, kde sa až tak nehrá na rozmery a hmotnosť, naopak oceňuje sa masívne odolné telo, ktoré vydrží zlé počasie a jeho majiteľ má mať pocit, že v ruke drží poriadny pracovný nástroj.
Vo svete zrkadloviek sme v posledných rokoch svedkami duelu dvoch gigantov - Canon a Nikon. Tieto dve japonské spoločnosti medzi seba len tak niekoho nepustia. Vyzývatelia sa však nájdu a tými najsilnejšími sú momentálne Sony a Pentax, ktorí stále majú niekoľko zaujímavých modelov.
Univerzálny návod na výber zrkadlovky asi neexistuje, každý ma svoje unikátne potreby, podľa ktorých bude vyberať. Základom je samozrejme rozpočet, no pokiaľ ste sa zatiaľ nerozhodli o výške svojej investície, môžu byť kľúčovými aj ďalšie hľadiská. Napríklad výstupná obrazová kvalita fotiek, ktorá silne závisí od veľkosti snímača, pričom v zrkadlovkách je situácia relatívne jednoduchá, nájdete u nich v zásade len dve rôzne veľkosti. Tradičnou veľkosťou filmového políčka sa pýši formát Full Frame, ktorého rozmery sú 36 × 24 mm. Všetky objektívy pre zrkadlovky majú uvedené ohniská práve v prepočte na použitie s takýmto snímačom. Pokiaľ však použijete menší snímač musíte rozsah objektívu prepočítať, presnejšie vynásobiť koeficientom nazývaným crop faktor, ktorý udáva o koľko je plocha snímača menšia než plocha Full Frame. Väčšinou budete násobiť číslom 1,5 (v prípade modelov Canon je toto číslo 1,6) predstavujúcim crop faktor snímačov veľkosti APS-C, pretože ich plocha je približne 24 × 16 milimetrov. Rozdiel v obrazovej kvalite medzi APS-C a Full Frame je markantný a na prvý pohľad viditeľný - fotky z väčšieho snímača majú vyšší dynamický rozsah, menej šumu, väčšie odlíšenie pozadia od popredia (tzv. plytkú hĺbku ostrosti). Väčší snímač totiž pohltí viac svetla, navyše jeho svetlocitlivé pixely nemusia byť natlačené tak nahusto, takže k elektronickej interferencii spôsobujúcej šum dochádza menej. Full Frame zrkadlovky sú však podstatne väčšie, ťažšie a hlavne drahšie než APS-C náprotivky.
Odlišnosti medzi modelmi sa môžu ukrývať aj v ďalších parametroch. Rýchlosť obrazového procesoru často ovplyvňuje kvalitu spracovania fotografie do JPEG záberu aj rýchlosť sekvenčného snímania, dôležitá je rýchlosť aj citlivosť ostrenia plus pokrytie scény zaostrovacími bodmi rôznych typov, zanedbať sa nesmie ani celková rýchlosť mechaniky, od ktorej závisí najmenší čas uzávierky a synchronizácia s bleskom. Veľký vplyv na zážitok z fotenia urobí hľadáčik, ktorý na lepších modeloch pokrýva viac scény, je väčší a svetlejší. Na overenie kvality fotografie zase treba dobrý displej s vysokým rozlíšením a kontrastom pre čitateľnosť na slnku. Zrkadlovky už dnes nie sú len o fotkách, takže je treba zhodnotiť ako významnú rolu hrá pre budúceho majiteľa video a akými funkciami mu s jeho záznamom konkrétny model pomôže. A nakoniec netreba zabúdať ani na rôzne moderné prvky, ako možnosť snímania polohy pomocou GPS a jej ukladania do EXIF informácií vo fotke, či možnosť párovať fotoaparát cez WiFi s mobilmi či tabletmi.
1) Absolútny základ
300 ÷ 400 eur
V obchodoch síce nájdete aj pár lacnejších modelov než tie, čo sme vybrali my, no v tomto prípade dôrazne neodporúčame šetriť. Tieto dva totiž predstavujú zďaleka najlepší pomer kvality k cene a zvyšok ponuky z tohto cenového segmentu už je buď zastaraný alebo nacenený nevýhodne (takže by prehral porovnanie aj so základnými mirrorless modelmi). Funkčná výbava modelov z tejto kategórie asi nepotrebuje detailne predstavovať - nájdete tu všetko, čo do zrkadlovky povinne patrí a nič navyše. Možnosť rýchlej zmeny základných natavení, použiteľný malý hľadáčik, kompaktné rozmery s dostatočne veľkým úchopom na použitie jednou rukou, zabudovaný základný blesk. A pre tento jeden krát počítame do výhod aj pridaný objektív, v ďalších kategóriách už budeme porovnávať ceny samostatných tiel, teda modelov predávaných bez objektívu. V najnižšej cenovej kategórii však akosi nie je zvykom predávať bez základného (tzv. setového) objektívu. Pokročilejšiemu fotografovi by však táto kategória nesadla, chýbala by mu rýchlosť a väčšia prispôsobivosť.
= Odporúčané modely:
Nikon D3200
Cena: 330 eur vrátane objektívu AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED VR II
Na trhu je už aj novší model D3300, no my odporúčame lacnejší D3200, pretože sa od svojho nástupcu takmer nelíši - ponúka ten istý skvelý 24 MPx snímač (nájdete napríklad aj v D7100), rovnaký 11 bodový zaostrovací systém, pocitovo rovnaký hľadáčik aj vyhotovenie tela. Rozdiely sú len maximálnej kvalite videa (60 vs 30 FPS), sekvenčnom snímaní (4 vs 5 FPS) a v maximálnom ISO, kde D3200 zaostáva o jeden krok vďaka staršiemu procesoru Expeed 3 a dosahuje len 6400, čo nám však zvykne stačiť. Za ušetrené peniaze odporúčame dokúpiť nejaký parádny objektív, tento snímač si to zaslúži.
Sony Alpha SLT-A58
Cena: 350 eur vrátane objektívu SAL 18-55 II (f/3.5-5.6)
SLT od Sony možno nie je tak celkom dSLR, ale určite do nášho výberu patrí. Za svoju cenu poskytuje výbornú rýchlosť aj výstupnú kvalitu. Nepohyblivé priehľadné zrkadlo v tomto prípade slúži na poskytnutie neustáleho rýchleho ostrenia cez fázový posun svetla, zatiaľ čo väčšina svetla je prepúšťaná na snímač. Vo výsledku ste odkázaný na elektronický hľadáčik, ale na druhú stranu, fotenie cez neho sa nelíši od fotenia cez obrazovku. Z tohto dôvodu je A58 skvelé aj na točenie videa. O niečom takom si môžu tradičné zrkadlovky nechať len zdať, fázovo vedia ostriť len cez hľadáčik, pri Live View ostrení musia pomaly hľadať kontrast.
2) Stredná trieda
600 ÷ 750 eur
+ Za čo si priplácate:
Je to veľký cenový skok, ale modely medzi týmito a predošlou kategóriou predstavujú príliš malý upgrade za svoje cenu, aj keď v dobrých predajných akciách môžu byť výhodné. My sa posúvame do strednej triedy, kde zrkadlovky dostávajú do vienka trošku väčšie telo s viacerými ovládacími prvkami a lepšou prispôsobiteľnosťou. Majú o niečo lepší zaostrovací systém, rýchlejšie sekvenčné snímanie a oba nami odporúčané modely aj výklopné obrazovky. Prirátajte k tomu lepšiu výdrž na batériu.
- Kedy sklamú:
V náročných podmienkach, kde potrebujete dokonalý prehľad o nastaveniach, vám bude chýbať (podsvietiteľný) stavový riadok. Musíte si tiež dávať pozor na zlé počasie, voči ktorému nemajú práve najlepšiu imunitu. Kvalita videa je síce slušná ale na filmovejšiu produkciu to ešte nie je. Chcelo by to aj viacero nastaviteľných tlačidiel a celkovo pridať na ovládacích prvkoch.
= Odporúčané modely:
Canon EOS 700D
Cena: 600 eur
Canon oznámil nástupcov tohto modelu (750D a 760D) a na ich testovanie sa veľmi tešíme. Medzitým sa však starnúci 700D dostal ne veľmi dobrú cenu, za ktorú ponúka výborný obrazový výstup aj v slabom svetle. Na výborne vyhotovenom tele nájdete výklopnú dotykovú obrazovku, ktorá prekvapivo často pomáha s kompozíciou záberov a voľbou ostriaceho bodu. Ostatné parametre sú viac než dostatočné: 18 MPx snímač, 5 FPS snímanie, 9 ostriacich bodov (všetky krížové!), ISO do 25600, Full HD 30 FPS video.
Nikon D5300
Cena: 650 eur
Síce sme posledný týždeň strávili testovaním čerstvo vydaného modelu D5500 a sme z neho nadšení, do výberu ho zatiaľ nezaraďujeme kvôli privysokej uvádzacej cene. Zato jeho veľmi podobný predchodca D5300 ponúka vynikajúci pomer ceny výbavy a obrazovej kvality. Známy 24 MPx snímač s podporou do ISO 12800 podáva výborné výkony, dopĺňa ho 39 bodový zaostrovací systém, veľká výklopná obrazovka a podpora WiFi aj GPS. Fotky dokáže snímač rýchlosťou 5 FPS, Full HD video dokonca 60 FPS.
3) Vyššia trieda
900 ÷ 1000 eur
+ Za čo si priplácate:
Je to prekvapivé, ale za obrazovú kvalitu nie. Modely Nikon aj Sony používajú rovnaký 24 MPx snímač od Sony ako všetky lacnejšie odporúčané Nikon modely, Canon tiež oproti 700D neprináša žiadny zásadný rozdiel. Z hľadiska ovládania a funkcionality je však táto trieda vysoko nad strednou. Spoznáte to na veľmi odolných telách s tlačidlami pre takmer každú expozičnú funkciu, na vynikajúcich zaostrovacích systémoch (vrátane stopovania objektov), a tiež na väčších hľadáčikoch s plným pokrytím scény. Pribúdajú lepšie možnosti na manuálne ovládanie pri zázname videa.
- Kedy sklamú:
Keď sa dostanete do situácie s extrémne zlým osvetlením a potrebujete použiť citlivosť nad ISO 6400 - fotky nebudú zďaleka tak čisté ako u Full Frame modelov. Taktiež pri fotení krajiny by vám mohlo vadiť, ako vám menší snímač orezáva scénu. Ak ste zvyknutí na menšie zrkadlovky alebo nebodaj kompakty, nosenie týchto modelov dá vašim svalom poriadne zabrať.
= Odporúčané modely:
Nikon D7100
Cena: 900 eur
Jeden z najlepších modelov medzi APS-C zrkadlovkami. Oproti nižším modelom Nikon mu nechýba AF motor, takže dokáže poskytnúť automatické zaostrovanie s ľubovoľným Nikkor objektívom. Masívne odolné telo plné ovládacích prvkov, úžasný 51 bodový zaostrovací systém, starý známy 24 MPx snímač z ostatných Nikon/Sony modelov, tento krát s úplne odstráneným AA filtrom, hľadáčik so 100 % pokrytím scény, to všetko znamená, že ide o jeden z najlepších modelov na čisté fotenie. Z hľadiska záznamu videa totiž za konkurenciou zľahka zaostáva.
Canon EOS 70D
Cena: 940 eur
Spoločnosť Canon sa vydaním tohto fotoaparátu pokúsila vyriešiť problém zrkadloviek s pomalým zaostrovaním v režime živého náhľadu cez obrazovku, kedy je zrkadlo odklopené a svetlo sa nedostáva do zaostrovacieho systému. A podarilo sa im to vďaka pokrokovému snímaču schopnému v ľubovoľnom mieste ostriť fázovo. V kombinácii s výklopnou dotykovou obrazovkou a prítomnosťou konektorov pre mikrofón a slúchadlá tak vznikol vynikajúci univerzálny fotoaparát, skvelý na poloprofesionálne fotenie aj tvorbu videa. Jeho 20 MPx snímač produkuje nádherne čisté fotografie, dokáže fotiť 7 krát za sekundu, zaostrovací systém má síce len 19 ale plne krížových bodov a zabudované WiFi pomáha so zdieľaním.
Sony Alpha SLT-A77 Mark II
Cena: 960 eur
V tejto kategórii sme nemohli inak, musia tu byť tri modely. A77 Mk II od Sony je totiž neuveriteľný fotoaparát, napriek elektronickému hľadáčiku. Vďaka SLT ponúka super rýchle ostrenie v živom náhľade, pri videu aj fotení. 79 zaostrovacích bodov je rekord, prispôsobivý AF systém stíha sledovať subjekty pri nakrúcaní aj pri fotení neskutočným tempom 12 záberov za sekundu. Pridajte k tom WiFi s NFC, vstup na mikrofón, miesto slúchadlového výstupu monitor úrovne audia, horčíkovú kostru, výklopný displej a hlavne vynikajúcu obrazovú kvalitu pri 24 MPx a dostanete jeden z našich najobľúbenejších fotoaparátov.
4) Základné Full frame modely
1450 ÷ 1600 eur
+ Za čo si priplácate:
Z plnú veľkosť snímača, ktorý sa vám odvďačí ďaleko lepším zachytávaním svetla, lepším dynamickým rozsahom (teda presnejším zachytením prudko kontrastných scén, v ktorých sa prepaly objavia v podstatne menšej miere), aj menším zašumením. RAW súbory vám dajú viac priestoru na postprodukciu v počítači, kde pôjde na fotky aplikovať aj hrubšia mágia bez viditeľnej straty kvality.
- Kedy sklamú:
Ide len o vstupné modely, najlacnejšie produkty s Full Frame snímačom od Nikonu a Canonu, takže netreba očakávať profesionálne funkcie. Najviac tápu pri fotení rýchlo sa meniacich scén. Ani jeden z týchto vstupných modelov neoplýva úžasným zaostrovacím systémom a rýchlym sekvenčným snímaním, ktorým sa pýšia ich drahší kolegovia.
= Odporúčané modely:
Nikon D610
Cena: 1450 eur
Najmenší a najdostupnejší Nikon s 35 mm snímačom sa vyznačuje, ako inak, výborným obrazovým výstupom v ľubovoľne náročnej scéne, tmavej i kontrastnej, v čom patrí k najlepším modelom na trhu. Telo je konštrukciou a ovládacími prvkami aj niektorými prvkami výbavy orientované skôr na nadšencov než profesionálov. Napriek tomu ponúka slušných 6 FPS v sekvenčnom snímaní, výborné rozlíšenie 24 MPx, aj zaujímavé možnosti videa, napríklad nekomprimovaný výstup cez HDMI.
Canon EOS 6D
Cena: 1600 eur
Mimoriadne odolné telo 6D má rovnaký stupeň utesnenia proti vplyvom počasia ako profesionálne Canony. V podstate o jeho konštrukcii a smerovaní môžeme povedať to isté čo o Nikone D610. Rozdielom je zaostrovací systém bez detekcie tváre s prekvapivo málo bodmi, len 11, z čoho len jeden krížový. Ten je ale schopný ostriť aj v extrémnej tme -3 EV, v čom sa vyrovnáva profi modelom. Slabší dynamický rozsah vyrovnáva extrémne dobrý výkon v zlom svetle (ISO až do 102 tisíc). Nechýba WiFi ani GPS.
5) Vyššie Full frame modely
1900 ÷ 2700 eur
+ Za čo si priplácate:
K nekompromisnej obrazovej kvalite sa pridáva aj telo postavené pre skutočne náročného fotografa, ktorý si nájde pre každú funkciu rýchly prepínač, prstenec či joystick. Sú plne izolované voči vplyvom počasia a vďaka kovovej konštrukcii prežijú aj veľmi dobrodružné použitie. Vskutku obrie hľadáčiky veľmi spríjemňujú kompozíciu a umožňujú presné manuálne ostrenie. Zaostrovacie systémy sú na profesionálnej úrovni, takže dokážu okamžite a veľmi presne voliť správne zaostrovacie body, navyše fungujú aj pri takmer úplnej tme, o čom si môžu nižšie modely nechať snívať. Obrazový výstup v RAW súboroch vám dá tie najširšie postprodukčné možnosti. Video môžete nakrúcať s plne manuálnou kontrolou.
- Kedy sklamú:
Tieto modely? Nikdy. Vlastne možno po desiatich rokoch nosenia tiel a objektívov, keď vám z tej váhy odíde chrbát.
= Odporúčané modely:
Nikon D750
Cena: 1900 eur
Podľa nás momentálne najlepšia zrkadlovka pre každého okrem náročných profesionálov. Veru existujú drahšie a schopnejšie modely, ale tie tu nerozoberáme, lebo ich cieľová skupina veľmi dobre vie, čo si má vybrať. Nikon D750 prináša pod hladinu 2000 eur neuveriteľné technické kvality, či už je to dokonalé super-rýchle ostrenie s dosiaľ nevídane presným sledovaním subjektu (vrátane presnej detekcie tváre s ostrením na bližšie oko), výborná obrazová kvalita aj pri najnáročnejších podmienkach, alebo prekvapivo ľahké a takmer perfektne vyhotovené telo s výklopným displejom a s WiFi. Rátať môžete s 24 MPx snímačom, šesť a pol FPS, a s vylepšeným 51-bodovým ostrením z D810/D4S. Na skrátka D750 šetríme aj my.
Canon EOS 5D Mark III
Cena: 2700 eur
3 roky starý no stále populárny model 5D Mk III už začína proti aktuálnej konkurencii trošku zaostávať parametrami aj cenovou výhodnosťou. Lenže svoje miesto si ľahko obháji v každom výbere. Je to takmer ikonický fotoaparát, ktorý je prvou voľbou mnohých profesionálov. Z aktuálnych príkladov stačí spomenúť súťaž World Press Photo 2014, kde sa 5D Mk III vytiahol jasne najväčším zastúpením medzi ocenenými fotografiami - 11 z 38 fotiek (celkovo až 23 fotiek bolo z modelov Canon). Patrí tiež k najpoužívanejším zariadeniam na profesionálny video záznam. Parametre už len v skratke: 61 bodové zaostrovanie (43 krížových), 22 MPx snímač, celokovové telo, 6 FPS snímanie a k tomu úžasný hľadáčik.
Špeciálne tipy:
Futuristický dizajn, čo pritiahne pozornosť
Pentax K-S1
Cena: 440 eur
Chcete sa s náhodnými okoloidúcimi porozprávať o svojom fotoaparáte? K-S1 iste pritiahne pozornosť. A jeho výbava je porovnateľná s podstatne drahšími modelmi: 20 MPx snímač, stabilizácia snímačom, vypínateľný simulátor AA filtra, Full HD 30 FPS video, ISO do 102 tisíc. Za podobnú cenu je dostupný aj Pentax K-50 s tradičnejším dizajnom a taktiež skvelou výbavou.
Najmenšia zrkadlovka
Canon EOS 100D
Cena: 500 eur vrátane objektívu EF-S 18-55mm IS STM
Keď rozhodujú rozmery vyhráva Canon. Model 100D je stále najmenšou zrkadlovkou, no napriek rozmerom ponúka plnú funkcionalitu a obrazovú kvalitu porovnateľnú s EOS 700D - rovnaký 18 MPx snímač aj obrazový procesor DIGIC 5, dotykový displej, Full HD 30 FPS video záznam s mimoriadne rýchlym zaostrovaním vďaka hybridnému systému a STM objektívu.
Super rýchly model na šport či divočinu
Canon EOS 7D Mark II
Cena: 1600 eur
Toľko peňazí za APS-C model? Ak má mať schopnosti ako 7D Mk II, prečo nie. Ide totiž o profesionálny nástroj s odolnosťou voči počasiu a pádom na úrovni najdrahších profi modelov Canonu. Je pekelne rýchly v ostrení aj sekvenčnom snímaní (10 FPS s priebežným sledovaním subjektu!), a vďaka crop faktoru je ideálny na použitie s teleobjektívmi, teda na fotenie športu aj divej prírody.
Retro štýlovka so super kvalitou obrazu
Nikon Df
Cena: 2500 eur
Retro exot s extrémnym množstvom ovládacích prvkov. Df pripomína legendy z produkcie Nikonu, no vnútri obsahuje techniku z profesionálne zrkadlovky D4, zatiaľ čo zaostrovací systém je z D610. To znamená priemerne ostriace schopnosti, no možnosť použiť ISO až po 204 tisíc. Pre tento snímač skoro neexistuje príliš tmavá scéna. Zrejme z nostalgických dôvodov však chýba video režim. Fotiť s Df je príjemný zážitok.
Extrémne rozlíšenie a dynamický rozsah pre fotenie krajiniek
Nikon D810
Cena: 3000 eur
D810 je kráľ rozlíšenia a dynamického rozsahu, o tom niet pochýb - tento model používa mnoho profesionálnych fotografov krajiniek, portrétov, aj štúdiových scén. Výborný zaostrovací systém sa snúbi s 36 MPx snímačom bez AA filtra, takže medze ostrosti záberu kladú len objektívy. Čoskoro sa však na trh dostane aj čerstvo oznámený vyzývateľ od Canonu - 5DS R, ktorý za vyššiu cenu ponúkne až 50 MPx rozlíšenie.