Kto vlastní obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie?
Mark Zuckerberg v októbri 2021 netušil, že budúcnosť v skutočnosti nie je metaverzum. Len niekoľko mesiacov po tom, čo celú svoju spoločnosť premenoval na Meta a stavil všetko na virtuálny vesmír, niečo úplne otriaslo základmi tejto reality.
Spoločnosti OpenAI a StabilityAI debutovali so svojimi modelmi umeleckej inteligencie na báze textu a obrazu, ktoré umožnili takmer každému vytvoriť úžasne realistické obrázky len pomocou jednoduchého textového zadania.
Stable Diffusion, Dall-E 2 a Midjourney sa zrazu stali módou, vytvorili úplne nové profesie a zo dňa na deň zničili tie existujúce. A akoby to nestačilo, zhruba rok po rebrandingu Meta predstavila spoločnosť OpenAI ChatGPT, chatbota s umelou inteligenciou.
AI nástroje otvorili Pandorinu skrinku a už zrejme niet cesty späť. Zo dňa na deň sa stali umelcami, spisovateľmi, programátormi atď. No je tu základná otázka, ktorú treba zodpovedať: Keď obsah tvoria stroje, kto má k nemu vlastnícke práva?
Táto otázka nie je nová, rovnako ako ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH